ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش سال تبلیغات بازار ۱۴۰۰: بیشترین تبلیغات روی برند روبیکا صورت گرفته است

نصب اپلیکیشن‌های تبلیغ دهندگان ۲۳ درصد رشد داشته و آمار خود کاربران بازار نیز رشدی تقریبا ۱۸ درصدی داشته است.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۵:۵۷

گزارش سالانه تبلیغات بازار با اعلام اینکه، بازار توانسته ضمن تجربه رشد نزدیک به هجده درصدی نسبت به سال گذشته، حالا امکان دانلود و بروزرسانی یک میلیارد و هفتصد میلیون بار برنامه و بازی موبایل را برای 53 میلیون کاربر فعال خود به وجود بیاورد. در بخشی از این گزارش به این موضوع اشاره شده که 1296 برنامه و بازی، در یک سال گذشته حداقل یک نصب به وسیله «سرویس تبلیغات در جست‌‌وجوی بازار» به دست آورده‌اند. همچنین تعداد نصب داده شده به تبلیغ‌دهندگان در بازار نسبت به سال گذشته رشدی 23 درصدی داشته است.

مشاهده بیشتر تبلیغات بازار با افزایش تعداد کاربران

بازار در بخش نخست این گزارش با اشاره به اینکه در سال 1400 تعداد نصب فعال بازار از 53 میلیون مورد گذشته، بر این موضوع تاکید کرده که این آمار بیانگر رشد 17 و 8 دهم درصدی نسبت به سال قبل است. این آمار اعلام شده توسط بازار، بر افزایش تعداد کاربران بازار تاکید دارد. نتیجه تعداد بیشتر کاربر هم به هر روی مشاهده بیشتر تبلیغات خواهد بود.

اما ابزارهای تبلیغات در بازار چیست؟ این ابزارها به دو دسته «تبلیغات در جست‌وجو» و همچنین «تبلیغات در گشت‌وگذار» تقسیم شده است. استفاده از این دو شیوه تبلیغاتی بر اساس آنچه در این گزارش سالانه به آن اشاره شده مبتنی بر استفاده کاربران از پنل یا هوشمند است.

بازار اعلام کرده که «سرویس تبلیغات هوشمند بازار» با استفاده از راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی انجام می‌شود و این شیوه روندی را همچون مشاوره گرفتن از یک متخصص مارکتینگ برای کاربران تبلیغات بازار پیش می‌برد.

نکته جالب توجه و مهم در مورد «سرویس تبلیغات هوشمند بازار» این است که بر اساس بودجه و CPI مورد نظر تبلیغ دهنده، بهترین جایگاه مورد نظر در «تبلیغات در جست‌وجو» و همچنین «تبلیغات در گشت‌وگذار» را به او را شناسایی می‌کند. کاربر هم بعد از این شناسایی برای بدست آوردن این جایگاه تبلیغاتی در مزایده شرکت می‌کند.

بازار با توضیح درباره «سرویس تبلیغات هوشمند بازار» اعلام کرده در این سرویس برنامه‌ریزی، پیشنهاد و بهینه‌سازی کلیدواژه‌ها و قیمت آنها کاملا اتوماتیک و با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی انجام می‌شود. از سویی دیگر در پنل تبلیغات جست‌وجو بازار، ابزارهای شناخت و بررسی کلیدواژه‌ها و تعیین قیمت برای تبلیغات پیشرفته نیز ممکن شده است. ولی در سرویس هوشمند، کاربر، بودجه و مبلغ هر نصب را تعیین و ادامه کار را به ابزار تبلیغاتی هوشمند بازار واگذار می‌کند.

نگاهی به ظرفیت‌های تبلیغات در بازار

بازار در بخش دیگری از این گزارش به بررسی ظرفیت‌های تبلیغات موجود در این اپلیکیشن پرداخته است. بر اساس آمار منتشر شده در این گزارش، سالانه 9 و 1 دهم میلیارد بار تعداد نمایش ردیف آگهی در صفحه جزئیات برنامه است. از سویی دیگر 2 و 8 دهم میلیارد بار سالانه هم ظرفیت تعداد نمایش تبلیغات در جست‌وجوی بازار است.

بازار در گزارش سالانه تبلیغات خود بر این موضوع تاکید کرده که تعداد نصب داده شده به تبلیغ‌دهندگان در این سیستم نسبت به سال گذشته 23 درصد رشد داشته است. بر اساس این رشد 23 درصدی تعداد نصب از 24 میلیون نصب در سال 1399 به 19 و نیم میلیون نصب در سال 1400 رسیده و این به لحاظ آماری بیانگر افزایش 5 و نیم میلیون نصب در یک سال است.

این عدد بیانگر آن است که بازار همچنان در حال جذب کاربر است. جذب کاربر هم در دنیای اپلیکیشن‌ها به معنی دیده شدن و در نتیجه ثمربخشی برای فعالیت‌های تبلیغاتی است.

در همین راستا آمار منتشر شده در گزارش سال 1400 بازار بیانگر آن است که 1296 برنامه و بازی و در یک سال گذشته حداقل یک نصب به وسیله «سرویس تبلیغات در جست‌‌وجوی بازار» به دست آورده‌اند. اما به هر حال باید دید آیا در چنین شرایطی هزینه برای استفاده از«سرویس تبلیغات در جست‌‌وجوی بازار» منطقی است و نتیجه مطلوبی در پیش خواهد داشت؟

در بخش دیگری از این گزارش به موضوع رقابت در تبلیغات «در جست‌وجوی بازار» اشاره شده است. بر اساس آمار و اطلاعاتی که دراین بخش منتشر شده، رکورد روزانه تعداد برنامه نصب گرفته از تبلیغات در بازار 260 برنامه است.

علاوه بر آن 333 برنامه و بازی رکورد روزانه تعداد برنامه و بازی نصب گرفته از تبلیغات در بازار به شمار می‌رود و در نهایت 481 کمپین هم رکورد روزانه تعداد کمپین‌ اجرا شده در تبلیغات در بازار است. این آمار بیانگر آن است که تبلیغات در بازار روندی با سرعت بالا و البته رقابت تنگاتنگ را طی کرده است.

بازی، پرچمدار بیشترین جست‌وجو

گزارش سالانه تبلیغات بازار در بخش دیگری به انتشار آماری درباره بیشترین جست‌وجوهای انجام شده در بازار پرداخته است. در این بخش بازی گوی سبقت را گرفته و با فاصله زیاد اینستاگرام و واتس‌اپ در مرحله دوم جست‌وجو قرار دارند.

اهمیت این آمار علاوه بر اینکه به کاربران تبلیغ دهنده کمک می‌کند تا جایگاه مناسب تبلیغات را پیدا کنند، از سویی دیگر بیانگر سلیقه و مهم‌تر از آن خواست و نیاز جامعه در استفاده از اپلیکیشن‌ها است. جالب است که به طور سالانه در بازار 2.8 میلیارد بار جست‌وجو انجام می‌شود.

این اما در حالی است که آمار جست‌وچو با آمار جست‌وجوهای منجر به نصب فاصله قابل توجهی دارد. در این سوی ماجرا دیوار جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. اسنپ و آپ هم در جایگاه دوم و سوم جست‌وجوی منجر به نصب قرار گرفته‌اند.

کلمات پر جست‌وجو و پرطرفدار در بازار هم نشان از علاقه کاربران به سفر دارد. علی بابا قطار، بلیط هواپیما و بلیط قطار به ترتیب بیشتر از هر واژه دیگری در بازار جست‌وجو شده‌اند. اما اهمیت این موضوع در چیست؟ اهمیت این موضوع از آنجایی است که تبلیغ‌دهندگان بیشترین هزینه را به ترتیب برای این واژه‌ها پرداخت کرده‌اند.

پرطرفدارترین برندهای تبلیغاتی در بازار

بازار در گزارش سال 1400 خود با اشاره به اینکه 1043 برند توانسته‌اند روی تبلیغات برندی غیر از برند خود نصب دریافت کنند، از 20 برندی که بیشترین تبلیغ روی آنها انجام شده نام برده است. در بین این 20 برند جالب است که روبیکا، دیوار و شاد سه برند اولی هستند که بیشترین تبلیغ روی آنها بوده است.

جالب است دیوار در بخش‌های قبلی گزارش هم به عنوان نخستین اپلیکیشنی که جست‌وجوهای منجر به نصب را به خود اختصاص داده شناخته شده است.

کافه بازار در ادامه توضیحات در این گزارش سالانه به توضیح درباره توزیع قیمت دسته‌های مختلف بازی و برنامه در تبلیغات در جست‌وجو تمرکز کرده است. بر اساس اطلاعات این بخش، بیشترین نوسان قیمت ثبت شده نصب CPI در بخش برنامه و در دسته امور مالی و کمترین هم در دسته رانندگی، کلمات و دانستنی‌ها و بازی‌های ورزشی ثبت شده است.

اما بخش رکوردها همیشه جالب و قابل توجه است. در این گزارش به رکوردهای نصب در یک روز در تبلیغات بازار در برنامه‌ها هم اشاره شده است. رکورد نصب روزانه یک برنامه در «تبلیغات در بازار» 18836 بار بوده است. علاوه بر این رکورد نصب روزانه یک برنامه در تبلیغات در گشت‌وگذار 4211 بار بوده است.

این رکورد در بخش بازی‌ها هم از طرف کافه بازار مورد توجه قرار گرفته. رکورد تصب روزانه یک بازی در تبلیغات در گشت‌وگذار 3756 بار و رکورد نصب روزانه یک بازی در «تبلیغات در جست‌وجو» 1106 بار ثبت شده است.

گزارش سال 1400 تبلیغات در بازار خلاصه‌ای از نگاه کاربران نسبت به کافه بازار و علاوه بر آن مطالبه تبلیغ‌دهندگان به کافه بازار را منعکس کرده است. بر اساس تحلیل و بررسی این دو رویکرد نتایج بیانگر آن است که تعداد کاربران بازار نسبت به سال گذشته با رشد مناسبی همراه بوده است. از سویی دیگر جذب مخاطب برای اپلیکیشن‌های مختلف در این پلتفرم بر اساس راهکارهای ارائه شده توسط هوش مصنوعی نتیجه قابل قبولی به تبلیغ‌دهندگان ارائه داده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی