ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

وجود حلقه‌های اسرارآمیز پیرامون یک ستاره دوردست دانشمندان را سردرگم کرد

تصویر جدیدی که از تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر شده، حلقه‌های عجیبی را دور یک ستاره نشان می‌دهد که منشأ آن‌ها دقیقا مشخص نیست.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

تلسکوپ فضایی جیمز وب چندین حلقه متحدالمرکز را پیرامون یک ستاره دوردست به نام WR140 در فاصله 5600 سال نوری زمین پیدا کرده است. دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند توضیح کامل و دقیقی برای وجود حلقه‌ها در اطراف این ستاره ارائه کنند.

تصویر حاضر توسط دانشمند مستقلی به نام «جودی اشمیت» در توییتر به اشتراک گذاشته شده و در ماه ژوئیه توسط تلسکوپ جیمز وب تهیه شده است. این تصویر ستاره‌ای موسوم به WR140 را نشان می‌دهد که با حلقه‌هایی به شکل موج احاطه شده و حلقه‌های بیرونی کم‌رنگ‌تر از حلقه‌های مرکزی هستند. البته اگر دقیق نگاه کنیم، این حلقه‌ها کاملا گرد نیستند و بیشتر حالت مربعی دارند، در نتیجه، عده‌ای باور دارند که منشأ این حلقه‌ها می‌تواند مربوط به حیات فرازمینی باشد.

خود اشمیت در این باره می‌گوید: «فکر می‌کنم صرفا خود طبیعت است که دارد یک کار ساده انجام می‌دهد، اما وقتی از یک نقطه دید خاص به آن نگاه می‌کنیم، در ابتدا غیرممکن به نظر می‌رسد که چنین پدیده‌ای طبیعی باشد. چرا چنین شکلی دارد؟ چرا این قدر منظم است؟»

ستاره WR140

حلقه‌های دور ستاره واقعا وجود دارند

«مارک مک‌کارین»، دانشمند کارگروه علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب و مشاور علمی سازمان فضایی اروپا در رشته توییتی درباره این پدیده می‌گوید: «ساختار شش‌پر آبی نوعی آلایه تصویری است که بر اثر انکسار نور از ستاره درخشان WR140 در این تصویر از دوربین فروسرخ میانی جیمز وب به وجود آمده است. اما پدیده‌های قرمز منحنی و در عین حال زاویه‌دار واقعی‌ هستند و در واقع مجموعه‌ای از پوسته‌ها پیرامون WR140 هستند. این پدیده‌ها واقعا در فضا و دور ستاره وجود دارند.»

مک‌کارین می‌گوید اخترشناسان به WR140 ستاره «ولف-رایه» می‌گویند، ستاره‌ای که اکثر هیدروژن خود را به فضا پرتاب می‌کند. این اشیاء فضایی با غباری احاطه شده‌اند که یک ستاره همراه با تعاملاتش آن را نقش‌نگاری می‌کند و این پوسته‌های عجیب را به وجود می‌آورد. اخترشناسان در حال کار روی مقاله‌ای علمی هستند تا اطلاعات بیشتری را درباره این پدیده اسرارآمیز به دست بیاورند.

«رایان لائو»، اخترشناس آزمایشگاه ملی تحقیقات رصدی NOIRLab که روی این پروژه کار می‌کند، ضمن تایید وجود این حلقه‌ها در فضا، می‌گوید: «مقاله ما در این زمینه ارسال شده، پس لطفا منتظر گزارش کامل آن باشید.»

WR140 در صورت فلکی ماکیان قرار گرفته و یک ستاره متغیر است که گاهی اوقات روشن و گاهی اوقات تاریک می‌شود. فعلا مشخص نیست که این تغییرات تاثیری روی موج‌های مرموز ستاره می‌گذارند یا نه.

اگر تمایل داشتید می‌توانید این مطلب را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی