ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

معیار حساب‌های تجاری مشخص شد: 100 تراکنش ماهانه و نقل و انتقال 35میلیون تومان مشمول مالیات می‌شود

شورای پول و اعتبار با مصوبه‌ای، معیار شناسایی حساب‌های تجاری و غیرتجاری را مشخص کرد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۴:۴۵

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار چنانچه حسابی بیش از 100 تراکنش در ماه داشته باشد و 35 میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، تجاری تلقی می‌شود و به آن مالیات تعلق خواهد گرفت.

ساماندهی پوزهای فروش طی یک سال اخیر باعث شده تا برخی فروشندگان مردم را به دردسر بیندازند و از روش‌های پرداخت جایگزین مانند کارت به کارت استفاده کنند. در همین راستا سازمان مالیاتی وعده داد با تفکیک حساب‌های شخصی وتجاری، عملا با حساب‌هایی که تجاری باشند همچون حساب‌های متصل به دستگاه پوز برخورد خواهند کرد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از ایرنا، «اصغر ابوالحسنی» قائم مقام بانک مرکزی درباره شناسایی حساب‌های تجاری و غیرتجاری اعلام کرد بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار چنانچه حسابی بیش از 100 تراکنش در ماه داشته باشد و 35 میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، تراکنش تجاری تلقی می‌شود.

به گفته وی در ابتدا پیامکی برای افراد ارسال می‌شود که حساب او تجاری است و نیازمند اخذ مالیات است. چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی‌دهد و به اشتباه جزو حساب‌های تجاری شناسایی شده می‌تواند مدارک مربوطه را به سازمان مالیاتی ارائه کند.

بنابراعلام ابوالحسنی از ابتدای مهرماه پیامک حساب‌های تجاری و غیرتجاری برای افراد ارسال خواهد شود.

«ابوذر سروش» معاون نظارت بانک مرکزی نیز از تغییرات در نظر گرفته شده برای صاحبان حساب‌های تجاری خبر داد و گفت: «آستانه روزانه نقل و انتقالات غیر حضوری به 5 میلیارد ریال و ماهانه 30 میلیارد ریال افزایش یافته است. علاوه بر آن، از آنجایی که ابزار چک در کسب و کارهای اشخاص کاربرد زیادی دارد، حد نصاب بازگشت چک‌های قبلی یا ثبت صدور و تأیید چک‌ها در سامانه صیاد برای صدور و اعطای دسته چک جدید که برای عموم مردم 80 درصد در نظر گرفته شده بود برای صاحبان حساب‌های تجاری به 60 درصد کاهش یافته است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی