ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کهکشان NGC 7331
علمی

تصویر روز ناسا: کهکشان NGC 7331 از نمایی نزدیک

در تصویر روز ناسا نمایی نزدیک از کهکشان NGC 7331 مشاهده می‌کنیم که این کهکشان به عنوان آنالوگ کهکشان راه شیری ما شناخته می‌شود.

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

این کهکشانی مارپیچی زیبا در فاصله ۵۰ میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی شمالی «پگاسوس» قرار گرفته است. کهکشان NGC 7331 در ابتدا به عنوان یک سحابی مارپیچی شناخته شده بود. به همین دلیل نام این کهکشان در فهرست معروف کهکشان‌ها در قرن ۱۸ در کاتالوگ شارل مسیه قرار نگرفت.

از آنجایی که دیسک کهکشان نسبت به خط دید ما متمایل است، با نوردهی طولانی می‌توان تصاویر عمقی شگفت‌انگیزی از آن به ثبت رساند.

طبق برآوردهای تلسکوپ فضایی هابل، کهکشان NGC 7331 حدود چهل هزار سال نوری وسعت دارد. بازوهای مارپیچی باشکوه کهکشان مملو از گرد و غبار، خوشه‌های آبی درخشان ستاره‌های جوان پرجرم و درخشش مایل به قرمز است. این نواحی احتمالا مناطق فعال ستاره‌سازی هستند.

مناطق مرکزی در این تصویر که با رنگ مایل به زرد دیده می‌شوند، جمعیتی از ستاره‌های قدیمی‌تر و سردتر را در خود جای داده است.

کهکشان NGC 7331

همانند کهکشان راه شیری، کهکشان NGC 7331 نیز دارای یک سیاهچاله ابر پرجرم در مرکز خود است. این کهکشان ابرپرجرم احتمالا چند میلیون تا چند میلیارد برابر خورشید ما جرم دارد.

از آنجا که کهکشان NGC 7331 یک کهکشان مارپیچی است، انتظار می‌رود ویژگی‌های مشابه متعددی با راه شیری داشته باشد. قبلا در این مقاله کهکشان راه شیری را به صورت مفصل مورد بررسی قرار دادیم.

کهکشان‌ها عمدتا دارای اجزای متفاوتی مانند ماده تاریک، سیاهچاله ابرپرجرم مرکزی، گاز و غبار، سحابی، خوشه‌های ستاره‌ای و غیره هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی