ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ
علمی

ایلان ماسک تاریخ احتمالی پرتاب آزمایشی استارشیپ را اعلام کرد

راکت نسل بعدی استارشیپ (Starship) برای ارسال محموله‌ها و انسان‌ها به ماه، مریخ و سایر مقاصد دور طراحی شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰

اسپیس ایکس برای اولین پرواز آزمایشی مداری راکت نسل بعدی استارشیپ (Starship) که برای ارسال محموله‌ها و انسان‌ها به ماه، مریخ و سایر مقاصد دور طراحی شده، آماده می‌شود. اکنون «ایلان ماسک»، مدیرعامل میلیاردر این شرکت فضایی اعلام کرده که این موشک بزرگ می‌تواند تا ماه آینده به مدار زمین برود.

ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت، در پاسخ به یکی از دنبال‌کنندگانی که در مورد زمان پرواز آزمایشی استارشیپ سوال کرده بود، از طریق حساب توییتر خود نوشت:

«شاید اواخر ماه آینده، اما نوامبر بسیار محتمل به‌نظر می‌رسد. ما تا آن زمان دو تقویت کننده و موشک آماده برای پرواز مداری خواهیم داشت که تقریبا هر دو ماه یک بار تولید می‌شوند.»

راکت نسل بعدی استارشیپ

استارشیپ

استارشیپ شامل یک تقویت کننده مرحل اول بزرگ به نام Super Heavy و یک فضاپیمای 50 متری می‌شود که به عنوان Starship شناخته می‌شود. هر دو عنصر کاملا قابل استفاده مجدد خواهند بود و هر دو از موتورهای Raptor نسل بعدی اسپیس ایکس (33 مورد برای Super Heavy و شش مورد برای استارشیپ) بهره می‌برند.

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، آزمایش پرواز مداری آینده توسط نمونه‌های اولیه‌ای که به نام‌های Booster 7 و Ship 24 شناخته می‌شوند، انجام خواهد شد. اسپیس ایکس در حدود شش هفته گذشته، در تاسیسات مستقر در تگزاس جنوبی خود که Starbase نام دارد، آزمایش‌های موتور هر دو عنصر را انجام داده است.

برای مثال، اخیرا Booster 7 هفت مورد از 33 موتور خود را در یک آزمایش کوتاه تحت عنوان «static fire» روشن کرد که بیشترین تعداد موتورهایی است که به صورت همزمان روشن بوده‌اند. اسپیس ایکس در آینده به افزایش این تعداد ادامه خواهد داد تا در نهایت، تمام 33 موتور رپتور بوستور 7 به کار گرفته شوند. در آن زمان، می‌توان انتظار داشت که آزمایش پرتاب مداری این شرکت صورت بگیرد.

این پرواز آزمایشی از Starbase انجام خواهد شد و طی آن، Ship 24 سفر مداری خود را آغاز خواهد کرد و در نهایت، در نزدیک جزیره Kauai در هاوایی، اقیانوس آرام ماموریت آن به پایان می‌رسد. Booster 7 نیز اندکی پس از بلند شدن، در خلیج مکزیک و سواحل تگزاس فرود خواهد آمد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی