ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مطالعه جدید: سگ‌ها می‌توانند با بو کردن، استرس را تشخیص دهند

سگ‌ها می‌توانند از طریق حس بویایی، سطح استرس را در صاحبان خود و همچنین افرادی که با آنها آشنا نیستند، تشخیص بدهند.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۸ مهر ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

محققان دانشگاه کوئینز بلفاست ایرلند شمالی در مطالعه جدیدی می‌گویند که سگ‌ها می‌توانند از طریق حس بویایی، سطح استرس را در صاحبان خود و همچنین افرادی که با آنها آشنا نیستند، تشخیص بدهند.

در این مطالعه، محققان به چهار سگ برای تشخیص بوهای مختلف، آموزش دادند. سپس 36 داوطلب تحت بررسی قرار گرفتند. این شرکت‌کنندگان در شرایط استرس‌زا قرار گرفتند و در معرض سگ‌ها قرار گرفتند. در یک آزمایش اولیه، سگ‌ها ابتدا باید می‌توانستند شرکت کنندگان تحت شرایط استرس‌زا را از بین بقیه پیدا کنند و برای انجام این کار پاداش می‌گرفتند. سپس، شرکت کنندگانی که تحت شرایط استرس‌زا نبودند در معرض سگ‌ها قرار داده شوند و سگ‌ها توانستند طی 720 آزمایش بین آنها تمایز قائل شوند.

سگ‌ها با حس بویایی، استرس را تشخیص می‌دهند

نتایج اولیه آزمایش نشان داد، سگ‌های آموزش دیده با دقت 94 درصد موفق شدند شرکت کنندگان در معرض شرایط استرس‌زا را از بین بقیه شرکت کنندگان به درستی تشخیص بدهند. سگ‌ها با حس بویایی خود چنین تمایزی را بین افراد قائل شدند. محققان می‌گویند شواهد اولیه این آزمایش‌ نشان می‌دهد، حالت‌های استرس‌زا می‌تواند منجر به ایجاد بوهایی خاص در افراد شود و سگ‌ها می‌توانند این بوها را تشخیص بدهند.

«کلارا ویلسون» یکی از محققان این مطالعه می‌‌گوید:

«یافته‌ها نشان می‌دهد که ما به عنوان انسان، وقتی استرس داریم، بوهای متفاوتی را از طریق عرق و نفس خودمان تولید می‌کنیم و سگ‌ها می‌توانند این بوها را تشخیص بدهند.»

دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که سگ‌ها استرس را حسی مثبت یا منفی تلقی نمی‌کنند و فقط می‌توانند بوی افراد دارای استرس را از بقیه افرادی که در آرامش قرار دارند، تشخیص بدهند. محققان امیدوار هستند نتایج این تحقیق بتواند در مراکز درمانی مفید واقع شود و آنها بتوانند برای تشخیص حالات روانی افراد از سگ‌ها کمک بگیرند. این تحقیقات ادامه دارد و باید دید محققان به چه نتایج جالب دیگری در این زمینه دست پیدا می‌کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی