ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پوست الکترونیکی
تکنولوژی

رونمایی سامسونگ از فناوری «پوست الکترونیکی»؛ واقعیت مجازی وارد سطح جدیدی می‌شود

این فناوری جدید می‌تواند بسیاری از احساسات پوست مانند درد، تغییرات دما و فشار را در محیط واقعیت مجازی شبیه‌سازی کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۰ مهر ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰

یکی از موانعی که باعث می‌شود کاربران به‌طور کامل در محیط‌های واقعیت مجازی غوطه‌ور نشوند، فقدان بازخورد لمسی پیچیده است. هرچند بیشتر کنترلرهای واقعیت مجازی دارای موتورهای لمسی هستند، اما سامسونگ در تلاش است تا حس بسیار بیشتری به این تجربه‌ها اضافه کند و حالا فناوری جدیدی را به نمایش گذاشته که پوست الکترونیکی (e-skin) نامیده می‌شود.

به طور دقیق‌تر، پروفسور «آنریونگ جئونگ» (Unryong Jeong) از دپارتمان علوم و مهندسی مواد دانشگاه علم و فناوری پوهانگ (POSTECH) به مدت پنج سال از طریق پروژه ارتقای فناوری آینده (Future Technology Promotion Project) توسط سامسونگ الکترونیکس مورد پشتیبانی قرار گرفته است.

سطح جدیدی از غوطه‌وری در واقعیت مجازی با پوست الکترونیکی

سامسونگ

حالا پروفسور جئونگ و سامسونگ نتیجه این پروژه تحقیقاتی چند ساله در مورد پوست الکترونیکی را فاش کرده‌اند. طبق گزارش منتشر شده، e-skin یک فناوری کاملا جدید است که تلاش می‌کند حواس مختلف مشابه پوست انسان از درد گرفته تا تغییرات دما و فشار را شبیه‌سازی کند.

پوست انسان شبیه مداری است که از جریان‌های الکتریکی تشکیل شده است. یک اندام بسیار پیچیده که از طریق سیستم عصبی با مغز ارتباط برقرار می‌کند. به همین دلیل، شبیه‌سازی این شگفتی بیولوژیک کار آسانی نیست. با این حال بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تحقیقات پروفسور جئونگ و سامسونگ روی پوست الکترونیکی امیدوارکننده به نظر می‌رسد.

پوست الکترونیکی نه تنها می‌تواند واقعیت مجازی را متحول کند، بلکه پتانسیل استفاده به عنوان یک دستگاه پزشکی را نیز دارد. به عنوان مثال، تقریبا 40 درصد از بیماران در بیمارستان‌ها از زخم بستر رنج می‌برند. یک تشک مجهز به لایه‌ای از پوست الکترونیکی می‌تواند تغییرات فشار را حس کند و بیماران یا پرستاران می‌توانند از طریق آن، وضعیت را تحت نظر داشته باشند و همچنین از طریق یک برنامه موبایل هشدارهایی را دریافت کنند.

سامسونگ همچنین اخیرا از پروژه دیگری پرده برداشته بود که می‌تواند با استفاده از عملگرهای عضله‌ای مصنوعی، امکان فوکوس سریع روی تصویر در فضاهای AR/VR و بازخوردهای لمسی با کنترلرهای واقعیت مجازی را فراهم کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی