ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی بین‌المللی
علمی

روسیه با وجود تنش‌ها، بعد از 2024 احتمالا ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک نمی‌کند

با وجود تنش‌های موجود، روسیه درباره ماندن در ایستگاه فضایی بین‌المللی بعد از سال 2024 مذاکره می‌‌کند.

«یوری بوریسوف»، رئیس سازمان فضایی فدرال روسیه اوایل مردادماه اعلام کرده بود این سازمان بعد از سال 2024 از مشارکت در ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج می‌شود. اما اکنون با وجود تنش‌های موجود، روسیه درباره ماندن در ایستگاه فضایی بین‌المللی بعد از سال 2024 مذاکره می‌‌کند.

«سرگئی کریکالف»، مدیر برنامه‌های فضایی انسانی در روسکوسموس (Roscosmos) اعلام کرد آژانس فضایی روسیه در حال مذاکره برای تمدید همکاری خود در برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی بوده و امیدوار است که مجوز ادامه این همکاری را دریافت کند.

ISS

روسیه تا چه تاریخی به همکاری با ISS ادامه می‌دهد؟

همانطور که گفته شد اوایل مردادماه «یوری بوریسوف»، مدیر روسکوسموس اعلام کرد که روسیه قصد دارد پس از سال 2024 همکاری خود را با ISS قطع کند و در عوض ایستگاه مداری خود را بسازد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی با مشارکت آژانس‌های فضایی ایالات متحده، روسیه، کانادا، ژاپن و اروپا اداره می‌شود. آمریکا متعهد شده است تا سال 2030 به همکاری خود با ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه دهد. حالا، کریکالف می‌گوید ایستگاه جدید روسی ممکن است تا سال 2025 آماده نشود و به همین دلیل احتمالا تا زمانی که زیرساخت جدید آماده نشود، به همکاری با ISS ادامه خواهد داد. وی نظرات خود را در جریان جلسه‌ای در مورد ماموریت Crew-5 که قرار است در 5 اکتبر انجام شود، مطرح کرد. وی در نظر دارد تا زمانی که برنامه‌های این کشور برای ایجاد زیرساخت‌های یک ایستگاه فضایی روسی به نتیجه برسد، همکاری خود را با ایستگاه بین‌المللی قطع نکند و به این روند ادامه دهد.  

در حالی که روسیه و ایالات متحده چندین دهه در ISS با یکدیگر همکاری داشته‌اند، تنش‌های بین دو کشور از زمان حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه شدت گرفته است و مردادماه این موضوع مطرح شد که روسیه به این همکاری ادامه نخواهد داد. درنهایت باید دید در ادامه تنش‌ها، روسیه چه تصمیمی خواهد گرفت و تا چه زمانی به همکاری خود با ISS ادامه خواهد داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی