ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استقامت
علمی

مریخ‌نورد استقامت سیزدهمین نمونه سنگ را از سیاره سرخ برداشت کرد

نمونه‌های جمع‌آوری شده سال 2023 به زمین ارسال خواهند شد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ مهر ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰

مریخ نورد استقامت (Perseverance) ناسا نمونه دیگری از سطح سیاره سرخ برای ارسال به زمین جمع‌آوری کرد. به گفته آزمایشگاه پیش‌رانش جت (JPL) که ماموریت‌های این ربات را مدیریت می‌کند، Perseverance که در حال کاوش دهانه جیزرو (Jezero) است، در روزهای گذشته سیزدهمین هسته سنگی حفاری شده خود را نیز جمع‌آوری کرده است.

حساب رسمی JPL در توییتر با انتشار پستی که همچنین حاوی عکس‌هایی از نمونه تازه جمع‌آوری شده بود، نوشت:

«منطقه‌ای زیبا برای جمع‌آوری هسته سنگی شماره 13! در حال حاضر این نمونه ریزدانه را جمع‌آوری کرده‌ایم و قصد داریم تا نمونه دیگری مانند آن را نیز از این منطقه بدست بیاوریم.»

ارسال نمونه‌های استقامت در سال 2023

همانطور که استقامت ذخایر سنگی بیشتری از سیاره سرخ جمع‌آوری می‌کند، اعضای تیم مریخ نورد نیز در حال آماده شدن برای هدف جاه طلبانه آینده خود هستند: ارسال نمونه‌ها به زمین، شاید تا سال 2023.

با بازگشت نمونه‌ها به زمین که به‌طور مشترک توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) انجام می‌شود، فرصت خوبی برای پاسخ دادن به این سوال پیش خواهد آمد که آیا نشانه‌هایی از حیات در مریخ باستانی وجود داشته یا خیر، زیرا دهانه جیزرو میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه بزرگ و یک دلتای رودخانه‌ای بوده است.

به‌طور همزمان، ناسا همچنین هلیکوپتر نبوغ (Ingenuity) را نیز در فوریه 2021 همراه با Perseverance وارد مریخ کرده و با توجه به اینکه هلیکوپتر به خوبی کار می‌کند، متوجه شده که فرصتی برای توسعه پهپادها در آینده خواهد داشت. در واقع، موفقیت Ingenuity برنامه‌های اکتشاف مریخ ناسا در آینده را شکل خواهد داد.

Ingenuity ابتدا فقط برای پنج پرواز برنامه‌ریزی شده بود، اما تاکنون پروازهای بسیار بیشتری انجام داده است. آخرین و سی و سومین پرواز آن در اواخر سپتامبر انجام شده بود. هرچند این هلیکوپتر پرواز آخر خود را با موفقیت به پایان رساند، اما دانشمندان در حال بررسی قطعه‌ای هستند که در طول پرواز از یکی از پایه‌های آن سقوط کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی