ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مشتری
علمی

فضاپیمای جونو تصویر حیرت‌انگیزی از سطح قمر «اروپا» سیاره مشتری ثبت کرد

فضاپیمای جونو از سال 2016 ماموریت‌هایی در اطراف سیاره مشتری انجام می‌دهد، اما اخیرا توجه آن روی قمر اروپا متمرکز شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۶ مهر ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

فضاپیمای جونو ناسا در جدیدترین پرواز و ماموریت خود، تصاویری از قمر یخی سیاره مشتری یعنی اروپا گرفته است. یکی از عکس‌ها که به‌تازگی توسط ناسا منتشر شده، نمای دقیق و نزدیکی از ویژگی‌های سطح این قمر یخی را نشان می‌دهد.

تصویر به اشتراک گذاشته شده بخش خاصی از اروپا و نمای دقیق از سطح یخی آن را نشان می‌دهد که با شکستگی‌ها و خراش‌هایی پوشانده شده است. به گفته ناسا، این تصویر فضایی ابعادی به اندازه 150 در 201 کیلومتر از سطح قمر سیاره مشتری را پوشش می‌دهد و منطقه‌ای در آن نشان داده شده که با شبکه‌ای از شیارها و برآمدگی‌های دوگانه محصور شده است.

ویژگی‌های سطح قمر سیاره مشتری

مشتری

«هایدی بکر»، محقق اصلی دوربینی که برای گرفتن این تصویر استفاده شده، در این بیانیه نوشته است:

«این ویژگی‌ها بسیار جذاب هستند. درگ چگونگی شکل‌گیری آن‌ها و نحوه ارتباطشان با تاریخ اروپا، ما را در مورد فرآیندهای داخلی و خارجی شکل‌دهنده پوسته یخی قمر آگاه می‌کند.»

دوربینی که عکس را گرفته، Stellar Reference Unit یا SRU نامیده می‌شود که برای شرایط کم نور طراحی شده است. این یک دوربین ستاره‌ای است که معمولا برای جهت‌دهی فضاپیما استفاده می‌شود، اما در این مورد، برای گرفتن تصویر سیاه و سفید از نمایی بالا مورد استفاده قرار گرفته است. جونو در این پرواز به قمر یخی مشتری بسیار نزدیک شده و در فاصله حدود 411 کیلومتری آن قرار گرفت.

جونو از سال 2016 در اطراف سیاره مشتری می‌چرخد، اما ناسا اخیرا توجه این فضاپیما را به قمرهای سیاره منحرف کرده است. اروپا از اهمیت علمی خاصی برای دانشمندان برخوردار است، زیرا آن‌ها اعتقاد دارند که یک اقیانوس شور در زیر سطح یخ زده قمر قرار دارد. اگر چنین اقیانوسی که در ماموریت آینده اروپا کلیپر و رادارهای نفوذ به سطح زمین بررسی خواهد شد، واقعا وجود داشته باشد، می‌تواند میزبان مواد تشکیل‌دهنده حیات باشد.

هفته گذشته نیز این فضاپیما تصویری از سطح قمر اروپا را منتشر کرده بود که در آن شاهد منطقه‌ای به نام Annwn Regio بودیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی