ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپل
تکنولوژی

اپل به اتهام فروش آیفون بدون شارژر، 19 میلیون دلار در برزیل جریمه شد

هرچند اپل تصمیم گرفته به این حکم اعتراض کند، اما جریمه 19 میلیون دلاری دادگاه برزیل تغییر نخواهد کرد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۳ مهر ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

دادگاهی در برزیل اپل را به دلیل عدم ارائه شارژر در جعبه گوشی‌های آیفون، به پرداخت 19 میلیون دلار غرامت محکوم کرد. اگر به خاطر داشته باشید، غول فناوری در سال 2020 و با رونمایی از خانواده آیفون 12 تصمیم گرفت تا درون جعبه گوشی‌های خود شارژر قرار ندهد و از آن زمان تاکنون، در تیررس قوانین برزیل قرار گرفته است.

در گزارشی که توسط رویترز منتشر شده، حکم صادر شده اپل را به پرداخت 19 میلیون دلار جریمه تحت عنوان «خسارت اجتماعی» مجبور می‌کند. ظاهرا این تصمیم توسط انجمن وام‌گیرندگان، مصرف‌کنندگان و مالیات‌دهندگان برزیل (AMBCC) گرفته شده است.

شارژر آیفون

ظاهرا اپل تصمیم دارد تا به این حکم اعتراض کند، اگرچه حکم دادگاه ایالتی سائوپائولو تغییر نمی‌کند و معتقد است که این شرکت با فروش محصول پرچمدار خود بدون شارژر، مرتکب رفتارهای سودجویانه شده است.

با توجه به اینکه مقامات برزیل در گذشته نیز چندین بار اپل را به دلیل اقدامات تجاری ضد مصرف‌کننده خود دنبال کرده‌اند، ممکن است غول فناوری در نهایت مجبور به پرداخت جریمه 10 میلیون دلاری شود.

دلایل اپل برای کنار گذاشتن شارژر از جعبه آیفون

اپل

ا‌پل به منظور کاهش انتشار کربن و کاهش انباشت زباله‌های الکترونیکی، از زمان معرفی سری آیفون 12، استفاده از شارژر در جعبه‌ها را متوقف کرد. از آن‌جایی که مشتریان قدیمی آیفون احتمالا شارژر خود را دارند، غول کوپرتینویی معتقد است که ارائه شارژر با هر گوشی بی معنی است، البته باید توجه داشت که اپل به فروش جداگانه آن‌ها همچنان ادامه می‌دهد.

از نظر تجاری، هرچند ا‌پل هیچوقت به چنین موضوعی اشاره نکرده است، اما ارائه شارژر در هر جعبه آیفون همچنین سود غول فناوری را کاهش می‌دهد، بنابراین کنار گذاشتن آن برای اپل یک امتیاز محسوب می‌شود.

مدت کوتاهی پس از اپل، رقبایی مانند سامسونگ و شیائومی هم ارائه شارژر در جعبه گوشی‌های بسیار گران قیمت خود مانند مدل‌های تاشو و حتی میان‌رده‌ها را متوقف کردند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی