ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سنت نیکلاس
علمی

آرامگاه «سنت نیکلاس»، الهام‌بخش «سانتاکلاوس» در ترکیه کشف شد

پژوهشگران می‌گویند موفق به کشف مقبره نیکلاس قدیس یا منبع الهام داستان بابانوئل شده‌اند که 1600 سال پیش در منطقه ترکیه امروزی زندگی می‌کرد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۷ مهر ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

باستان‌شناسان مقبره سنت نیکلاس یا نیکلاس قدیس را که منبع اصلی الهام داستان سانتاکلاوس یا بابانوئل به حساب می‌آید، در زیر یک کلیسای دوران بیزانس در ترکیه پیدا کردند. سنت نیکلاس در حدود 1600 سال پیش زندگی می‌کرد و به خاطر کمک‌های سخاوتمندانه‌اش به فقرا شناخته می‌شود.

مقبره نیکلاس قدیس زیر یک کلیسای باستانی در ترکیه که در دوره قرون وسطی به خاطر بالا آمدن سطح آب‌های دریای مدیترانه غرق شده بود، پیدا شد. ظاهرا یک کلیسای دیگر هم روی این ساختمان بنا شده بود تا از مقبره مذکور محافظت کند و همین ساختار باعث شده بود که کشف این آرامگاه تاکنون طول بکشد.

کشف مقبره منبع الهام داستان بابانوئل در ترکیه امروزی

این یافته حالا تایید می‌کند که سنت نیکلاس در ترکیه امروزی زندگی کرده و از دنیا رفته بود. کلیسایی که در بالای این مقبره قرار گرفته، در حد فاصل قرن پنجم تا دوازدهم میلادی محلی برای عبادت مسیحیان ارتدوکس بود. این کلیسا در سال 1982 به فهرست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شد.

پژوهشگران اولین بار در سال 2017 به این نتیجه رسیدند که این کلیسای باستانی را پیدا کرده‌اند. با این حال، فرآیند حفاری در کف این کلیسا به خاطر حساسیت کار مدت زمان زیادی طول کشید. «عثمان اراوسار»، رئیس هیئت محافظت از آثار فرهنگی آنتالیا می‌گوید: «کلیسای اول با بالا آمدن آب دریای مدیترانه غرق شد و چند قرن بعد یک کلیسای جدید روی آن ساخته شد.»

کلیسا

او اضافه می‌کند: «ما حالا به باقی‌مانده کلیسای اول و زمینی که سنت نیکلاس روی آن قدم گذاشته رسیدیم. کاشی‌های کلیسای اول که سنت نیکلاس روی آن‌ها راه رفته، حالا نمایان شده است.»

نیکلاس قدیس که به هدیه دادن به فقرا معروف بود، در آناتولی متولد شد. گفته می‌شود که او حامی کودکان، معلمان، دریانوردان و کسبه بود و بذل و بخشش‌های زیادی می‌کرد. داستان سانتاکلاوس که ما در ایران آن را با نام بابانوئل (از واژه فرانسوی پاپانوئل) می‌شناسیم، برگرفته از همین شخصیت تاریخی است که نام مستعار او در هلندی «سنتر کلاوس» بود و در گذر زمان به سانتاکلاوس تبدیل شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی