ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

نصر تهران در نامه به رئیس جمهور خواستار رفع محدودیت اینترنت و آزادی فعالان بازداشتی شد

نصر تهران در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار توقف روند محدودسازی ابزارهای ارتباطی جامعه و برخورد با فعالان فناوری شد.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲ آبان ۱۴۰۱ | ۱۴:۴۶

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار رفع فیلتر و محدودیت اعمال شده بر شبکه‌های اجتماعی و همچنین آزادی افراد بازداشتی فعال در اکوسیستم فناوری کشور شد.

در نامه نصر تهران بر این موضوع تاکید شده که اقتصاد دیجیتال، تنها حوزه اقتصادی کشور است که رشد پایدار دو رقمی در سال‌های اخیر داشته، از همین رو فعالان این حوزه «حق دارند» تا نسبت به وضعیت «عادی شدن اختلال و محدودیت اینترنتی» نگران باشند.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، این سازمان در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور با تاکید بر وابستگی معیشت میلیون‌ها نفر به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها خواستار رفع محدودیت پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار و نیز آزادی بازداشتی‌های فعال در صنف فناوری اطلاعات شد.

امضا کنندگان بخش نخست این نامه با یادآوری نمایندگی‌شان از همه نهادها و کسب‌وکارهای مرتبط با اینترنت اعلام کردند: «ما امضاکنندگان این نامه به نمایندگی از همه نهادها، کسب‌وکارها و اشخاصی که زندگی خود را بر اینترنت بنا نهاده‌اند از شما می‌خواهیم همه اختیارات قانونی خود را به کار بگیرید و از ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت جلوگیری کنید. این وعده‌ای است که شما در زمان انتخابات هم به مردم داده‌اید.»

ضرورت دسترسی به اینترنت از نظر نصر تهران

در بخش دیگری از این نامه به اهمیت جریان دسترسی به اینترنت نیز اشاره و عنوان شده: «دسترسی به اینترنت برای قریب به پنجاه میلیون نفر از مردم ایران مترادف دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها است و معیشت میلیون‌ها نفر به این ابزارها گره خورده که بخش مهمی از آنها کسب و‌ کارهای کوچک خانگی و محلی هستند. طبیعی است هرگونه فیلتر کردن یا ایجاد اختلال و محدودیت در دسترسی به اینترنت منجر به ایجاد اختلال در زندگی آحاد شهروندان شده و نارضایتی‌‌های جدی ایجاد می‌کند.»

این نامه با تاکید بر اهمیت اقتصاد دیجیتال نیز اعلام کرده، تنها بخش اقتصاد کشور که در ده سال اخیر رشد پایدار دو رقمی داشته اقتصاد دیجیتال است. در این ده سال، هزاران شرکت کوچک و بزرگ که عمدتا دانش‌بنیان هستند و ده‌هاهزار نفر از شاغلان در این صنعت موفق شده‌اند علیرغم رکود، تورم و تحریم به رشد اقتصاد کشور یاری رسانند. بازیگران این صنعت حق دارند نگران عادی‌ شدن اختلال و محدودیت در اینترنت و دیگر ابزارهای ارتباطی نظیر پیامک باشند.

اقتصاد دیجیتال بدون وجود یک زیرساخت اینترنت امن، پایدار و به صرفه بر اساس توضیحات منتشر شده در نامه نصر معنا ندارد.

از همین رو در این نامه بر این موضوع تاکید شده که سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این صنعت، ساختمان و املاک و ماشین‌‌آلات نیست بلکه اعتماد کاربران و امید کارکنان آنهاست اما تداوم وضعیت فعلی اینترنت هم به اعتماد کاربران لطمه می‌زند هم امید کارکنان را از بین می‌برد.

در بخش پایانی نامه نصر تهران نیز امضا کنندگان آن اعلام کردند: «ما امضاکنندگان این نامه هم به عنوان اعضای صنف فناوری اطلاعات و هم به عنوان بخشی از آحاد جامعه انتظار داریم حاکمیت به خواسته خیرخواهانه و نگرانی وطن‌دوستانه ما توجه کند و روند محدودسازی ابزارهای ارتباطی جامعه و برخورد با فعالین فناوری و تخریب اعتماد عمومی به سرویس‌های داخلی را متوقف کند.»

به باور فعالان اکوسیست فناوری که این نامه را امضا کرده‌اند: «رفع محدودیت پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار و نیز آزادی هرچه سریعتر افرادی که به دلیل فعالیت‌ در این صنعت بازداشت شده‌اند گام نخست برای بازسازی این اعتماد است.»

نصر تهران با انتشار این نامه در سایت رسمی خود اعلام کرده اعضای سازمان هم می‌توانند در صورت موافقت، تا پایان روز پنج‌شنبه، پنجم آبان ماه همراهی خود را با ارسال این نامه اعلام کنند.

پس از جمع‌آوری اسامی، نامه به رئیس جمهور ارسال خواهد شد. همچنین هر یک از پرسنل شرکت‌ها یا فروشگاه‌های عضو سازمان می‌توانند به طور جداگانه با درج نام خود و نام شرکت یا فروشگاه مربوطه موافقتشان را با ارسال این نامه اعلام کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی