ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مایکروسافت
تکنولوژی

مایکروسافت در فصل اول سال مالی 2023 درآمد 50 و سود 17.6 میلیارد دلاری گزارش کرد

سود و درآمد ویندوز مایکروسافت در این سه ماهه کاهش پیدا کرده اما بخش بازی‌های آن با رشد خوبی همراه بوده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۴ آبان ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

مایکروسافت گزارش مالی سه ماهه اول سال 2023 خود را منتشر کرد. بر اساس آن، سازنده ویندوز و ایکس باکس در اولین فصل سال مالی جدید خود، 50.1 میلیارد دلار درآمد و 17.6 میلیارد دلار سود کسب کرده است. هرچند درآمد غول نرم‌افزاری نسبت به قبل 11 درصد افزایش پیدا کرده، اما سود آن با کاهش 14 درصدی همراه بوده است.

از اوایل سال جاری نشانه‌هایی مبنی بر کاهش عرضه رایانه‌های شخصی وجود داشت و طبق گفته IDC، عرضه این دستگاه‌ها در سه ماهه اخیر کاهش بزرگ دیگری (15 درصد) را تجربه کرده و این موضوع بر نتایج مالی بخش ویندوز مایکروسافت نیز تاثیرگذار بوده است. طبق این گزارش، درآمد OEM ویندوز مایکرو‌سافت که شامل هزینه‌ای می‌شود که تولیدکنندگان برای استفاده از ویندوز روی دستگاه‌های خود به مایکروسا‌فت می‌پردازند، در سه ماهه اول 15 درصد کاهش یافته است.

گزارش مالی

با این حال، «ساتیا نادلا»، مدیرعامل مایکروسافت توضیح داده که «با وجود کاهش عرضه رایانه‌های شخصی در طول سه ماهه، ویندوز همچنان شاهد رشد میزان استفاده بوده است.» به گفته نادلا، میزان دستگاه‌های ویندوزی فعال ماهانه، اکنون تقریبا 20 درصد بیشتر از قبل از همه‌گیری است.

دستگاه‌های سرفیس مایکروسافت نیز همچنان به عملکرد خوب خود ادامه می‌دهند. در حالی که هیچ دستگاه سرفیس جدیدی در سه ماهه اول عرضه نشده، درآمد این بخش 2 درصد افزایش یافته است. البته باید به این نکته اشاره کرد که اکنون درآمد حاصل از فروش هولولنز و لوازم جانبی رایانه شخصی نیز در این بخش محاسبه می‌شود.

مایکروسافت اخیرا از دستگاه‌های سرفیس پرو 9، سرفیس لپ‌تاپ 5 و سرفیس استودیو 2 پلاس رونمایی کرده که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده علاقه مشتریان به دستگاه‌های سرفیس را افزایش دهد.

درآمد بخش بازی مایکروسافت

درآمد دیگر سخت‌افزار مایکروسافت، یعنی ایکس باکس نیز در این سه ماهه افزایش یافته است. درآمد سخت‌افزاری این بخش 13 درصد بیشتر شده اما درآمد بخش محتوا و خدمات ایکس باکس 3 درصد کاهش یافته است. به‌طور کلی، درآمد بخش بازی مایکروسافت نسبت به سال گذشته «رشد اندکی» داشته است.

درآمد مایکروسافت

نادلا توضیح می‌دهد که نزدیک به نیمی از خریداران ایکس باکس سری اس افراد جدیدی در اکوسیستم مایکروسافت هستند که این موضوع سرمایه‌گذاری غول نرم‌افزاری روی کنسول ارزان 299 دلاری را نشان می‌دهد.

مایکروسافت همچنین از درآمد محصولات ابری خود به‌عنوان محرک بزرگی برای نتایج مالی این سه‌ماهه خود یاد کرد. درآمد بخش ابری مایکروسافت به 25.7 میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال گذشته 24 درصد بیشتر شده است. درآمد بخش‌های تجاری و محصولات مصرفی آفیس نیز 7 درصد افزایش یافته و درآمد 16.5 میلیارد دلاری را به همراه داشته‌اند. علاوه بر این، مشترکین مایکروسافت 365 نیز در این سه ماهه دوباره رشد کرده و با 13 درصد افزایش به 61.3 میلیون نفر رسیده‌اند.

از دیگر شگفتی‌های گزارش مالی مایکروسافت می‌توان به افزایش 17 درصدی درآمد لینکدین نسبت به سال گذشته و افزایش 16 درصد درآمد تبلیغاتی از جستجو و اخبار اشاره کرد. همچنین نادلا اشاره کرده که اکنون بیش از 150 میلیون اشتراک در خبرنامه‌های لینکدین وجود دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی