ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هابل
علمی

تلسکوپ هابل تصویری خیره‌کننده از سحابی NGC 1999 منتشر کرد

نکته بارز این تصویر که توسط سنسورهای مختلف هابل گرفته شده، فضای خالی میانی آن است که شبیه به سوراخ قفل به نظر می‌رسد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۸ آبان ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰

عکس جدیدی که از سحابی بازتابی NGC 1999 توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده و توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) به اشتراک گذاشته شده، «پرتره‌ای منحصر به فرد» از ابر چرخان گاز و غبار را نشان می‌دهد. به گفته ESA، این سحابی بقایاd شکل‌گیری یک ستاره با نام V380 Orion است که در مرکز تصویر دیده می‌شود.

با این حال بارزترین ویژگی این عکس، فضای خالی تاریک مرکز سحابی است که به شکل یک سوراخ قفل دیده می‌شود.

تصویر گرفته شده از NGC 1999 توسط هابل

سحابی NGC 1999

تصویر جدید با استفاده از داده‌های آرشیوی دوربین سیاره‌ای میدان وسیع 2 هابل گرفته شده که از ترکیبی از حسگرهای فرابنفش، مرئی و نزدیک به فروسرخ برای ایجاد تصویر سحابی که می‌بینیم، استفاده می‌کند.

اولین تصویر از این سحابی در سال 1999 توسط هابل گرفته شد و از آن زمان این باور وجود داشت که منطقه تاریک مرکزی آن چیزی است که به عنوان «گلبول بوک» شناخته می‌شود. این گلبول‌ها ابرهای سردی از گاز، غبار و سایر مولکول‌های بسیار متراکم هستند که مانع از عبور نور می‌شوند.

با این حال، پس از مشاهدات بعدی این سحابی، اخترشناسان متوجه شدند که منطقه تاریک در واقع فضای خالی است. در حال حاضر، منشا این فضای خالی شبیه به سوراخ قفل مشخص نیست.

این سحابی از داخل توسط ستاره تازه متولد شده V380 Orion روشن می‌شود و همانطور که گفتیم، در واقع مواد باقی مانده از شکل‌گیری ستاره است. این ستاره به دلیل گرمای شدید سطحش (تقریبا 10 هزار درجه سلسیوس یا دو برابر دمای خورشید)، سفید رنگ است و جرم آن 3.5 جرم ستاره‌ای تخمین زده شده است.

از نظر موقعیت، NGC 1999 به سحابی شکارچی نزدیک است که در فاصله 1500 سال نوری ما، در یک منطقه فعال ستاره‌زا از کهکشان راه شیری قرار دارد. به گفته آژانس‌های فضایی، این سحابی همچنین به دلیل نزدیک بودن به اولین اجرام هربیگ-هارو کشف شده، که درست خارج از قاب تصویر است، شهرت دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی