ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جک دورسی
تکنولوژی

«بلواسکای»، شبکه اجتماعی جدید جک دورسی شروع به نام‌نویسی برای تست نسخه بتا کرد

همزمان با خرید توییتر توسط ماسک، جک دورسی هم در حال ثبت نام از کاربران است تا به‌زودی بتای شبکه اجتماعی بلواسکای را آغاز کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰

جک دورسی، هم‌بنیان‌گذار توییتر سعی دارد شبکه اجتماعی غیرمتمرکزی به نام «بلواسکای» را راه‌اندازی کند و اخیرا ثبت نام از کاربران برای آزمایش نسخه بتا را آغاز کرده است. این خبر حالا در شرایطی اعلام شده که ایلان ماسک شرکت سابق دورسی را تصاحب کرده و در حال اعمال تغییرات اساسی در این کمپانی است.

همزمان با تکمیل قرارداد خرید توییتر توسط ایلان ماسک، جک دورسی از اولین بتای شبکه اجتماعی جدید خود خبر داده است. پلتفرم Bluesky که بر اساس فناوری بلاکچین ساخته شده، سه‌شنبه هفته پیش معرفی شد و در حال حاضر برای اولین فاز بتای خود از کاربران نام‌نویسی می‌کند.

یکی از نمایندگان این شرکت می‌گوید فقط در دو روز ابتدایی حدود 30 هزار نفر برای آزمایش بتای این شبکه اجتماعی ثبت نام کرده‌اند. امکان ثبت نام برای تست بتا همچنان در دسترس عموم کاربران قرار دارد و می‌توانید از این لینک نسبت به این کار اقدام کنید.

بلواسکای از یک پروتکل ویژه بهره می‌برد

در وب‌سایت بلواسکای گفته شده که این سرویس می‌خواهد بنیانی تازه برای شبکه‌های اجتماعی باشد و به تولیدکنندگان محتوا اجازه دهد تا مستقل از پلتفرم‌ها فعالیت کنند. یکی از ویژگی‌های مهم این شبکه اجتماعی پروتکلی به نام AT Protocol است که اجازه کنترل الگوریتم‌ها را به کاربران می‌دهد.

جک دورسی که شیفته دنیای بیت کوین و فناوری اصلی آن یعنی بلاکچین شده، در سال 2019 گفته بود که توییتر در حال تامین سرمایه برای توسعه یک استاندارد آزاد و غیرمتمرکز در حوزه شبکه‌های اجتماعی است.

همچنین در پیام‌های ردوبدل‌شده میان دورسی و ماسک، هم‌بنیان‌گذار توییتر به مدیرعامل تسلا گفته بود که جهان به پلتفرمی نیاز دارد که شرکت نباشد. او همین موضوع را به عنوان دلیل ترک توییتر معرفی کرده بود. به باور دورسی، توییتر باید یک پروتکل متن باز شبیه اپ سیگنال داشته باشد و نباید از مدل تبلیغات تبعیت کند.

اگرچه دورسی از خرید توییتر توسط ماسک حمایت کرده بود، اما باید منتظر بمانیم تا ببینیم این دو شبکه اجتماعی به رقیب یکدیگر تبدیل خواهند شد یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی