ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فالکون هوی
علمی

قدرتمندترین راکت دنیا، فالکون هوی اسپیس ایکس پس از 3 سال دوباره به فضا پرتاب شد [تماشا کنید]

اسپیس ایکس موشک فالکون هوی را پس از سه سال در ماموریتی برای نیروی فضایی ایالات متحده به فضا پرتاب کرد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۱ آبان ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۴

اسپیس ایکس قدرتمندترین موشک خود یعنی فالکون هوی (Falcon Heavy) را در ماموریتی برای نیروی فضایی ایالات متحده به فضا پرتاب کرد. این چهارمین پرتاب این راکت محسوب می‌شود که اولین پرتاب خود را در سال 2018 تجربه کرده بود. همچنین پرتاب امروز، پنجاهمین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2022 بوده است.

ماموریت اسپیس ایکس که USSF-44 نام دارد، از مرکز فضایی کندی در فلوریدا آغاز شد. فالکون هوی قدرتمندترین موشک عملیاتی جهان است و شامل موشک فالکون 9 اسپیس ایکس به عنوان تقویت کننده هسته، به علاوه دو تقویت کننده فالکون 9 اضافی می‌شود که به دو طرف هسته متصل شده‌اند.

چهارمین پرواز موفق فالکون هوی

موشک فالکون هوی شرکت اسپیس ایکس در این پرتاب، دو ماهواره نیروی فضای ایالات متحده را با خود به فضا برد که یکی از آن‌ها برای انجام «ماموریت‌های نمونه اولیه مختلف» در مدار زمین‌آهنگ (یا مدار ژئوسنکرون) کاربرد دارد و ماهیت و هدف ماهواره دیگر برای اهداف دفاع ملی طبقه‌بندی شده است.

آخرین پرتاب فالکون هوی سال 2019 اتفاق افتاده بود و در حالی که اسپیس ایکس نسبت به موشک فالکون 9، بسیار کمتر از آن استفاده می‌کند، اما این موشک سنگین در چهار پرواز خود سابقه بسیار خوبی به جای گذاشته است. این موشک از سه تقویت‌کننده برای افزایش ظرفیت نیروی رانش و نیروی بالا بَرَنده خود استفاده می‌کند.

در این ماموریت و همانطور که در انتهای ویدیو دیده می‌شود، هر دو تقویت‌کننده جانبی موشک با موفقیت در خشکی فرود آمدند که فرود موفقیت آمیز شماره 150 و 151 موشک‌های مداری اسپیس ایکس را رقم زدند. با این حال، هسته یا تقویت‌کننده مرکزی بازیابی نشده، زیرا در حالتی تنظیم شده بود تا از حداکثر مقدار سوخت برای رساندن محموله به مدار هدف خود استفاده کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی