ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایتالیا
علمی

کشفی که تاریخ ایتالیا را بازنویسی می‌کند: بیش از 24 مجسمه برنزی با قدمت 2000 سال

با وجود این مجسمه‌ها، باستان‌شناسان ادعا می‌کنند که نوعی هارمونی بین تمدن اتروسک و امپراتوری روم که با یکدیگر درگیر بوده‌اند وجود داشته است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۸ آبان ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۰

بیش از 24 مجسمه برنزی در چشمه‌های آب گرم باستانی توسکانی، ایتالیا کشف شده است. گفته می‌شود این مجسمه‌ها که بیش از 2000 سال قبل ساخته شده‌اند، تاریخ ایتالیا درباره تمدن اتروسک و امپراتوری روم را بازنویسی می‌کنند. در‌واقع اکنون باستان‌شناسان ادعا می‌کنند که این دو تمدن، با وجود درگیری‌های خود، با نوعی هارمونی در کنار یکدیگر زندگی می‌کرده‌اند. تمدن اتروسک قرن‌ها قبل از تشکیل امپراتوری روم، ایتالیا را تحت کنترل داشت، اما در حدود قرن دوم قبل از میلاد و قرن اول پس از میلاد، تمام قدرت خود را از دست داد.

طبق گزارش‌های منتشر‌شده، برخی از مجسمه‌های کشف‌شده کاملاً شبیه به نسخه‌های انسانی خدایان هستند، در حالی که برخی دیگر اعضای بدن انسان‌ها را دارند که به‌عنوان نوعی پیشکش به خدایان برای درمان‌های پزشکی از طریق آب‌های گرم تقدیم می‌شدند.

مجسمه‌های باستانی کشف شده در ایتالیا

این مجسمه‌ها به‌عنوان بخشی از حفاری‌هایی که سال 2019 آغاز شده است، در «سان کاسچیانو دی بانی»، یک شهر در استان سیه‌نا در حدود 160 کیلومتری شمال رم کشف شده‌اند. آنها با تقریباً 6000 سکه برنز، نقره و طلا پوشانده شده‌اند و آب گل‌آلود داغ چشمه باعث شده تا به‌خوبی حفظ شوند.

آثار کشف‌شده نشان می‌دهند که هرچند اتروسکی‌ها و رومی‌ها بین قرن دوم پیش از میلاد و قرن اول پس از میلاد با یکدیگر درگیر بوده‌اند، اما گروه‌های ساکن در این منطقه همراه با یکدیگر در این پناهگاه مقدس عبادت می‌کرده‌اند. باستان‌شناسان برای چنین ادعایی، توضیح داده‌اند که روی برخی مجسمه‌ها از جمله آپولو، خدای یونان باستان و ایگیا، الهه سلامت، کتیبه‌های اتروسکی و لاتین وجود دارد.

«جنارو سانگولیانو»، وزیر فرهنگ جدید ایتالیا این مجسمه‌ها را «یک کشف استثنایی» برای این کشور و «گنجینه‌هایی عظیم و منحصر‌به‌فرد» توصیف کرده است.

نقشه ایتالیا
محل کشف مجسمه‌ها: سان کاسچیانو دی بانی

بیشتر تمدن اتروسک حدود 2500 سال پیش و تقریباً 500 سال قبل از ظهور امپراتوری روم، به آناتولی غربی ایتالیا و ترکیه فعلی مهاجرت کردند. زمانی که آن‌ها در ایتالیا بودند، با تبدیل‌شدن به یک قدرت تجاری در مدیترانه، اکثر مناطق شمالی و جنوبی را تحت کنترل داشتند.

با این حال، هنگامی که یونانیان سیسیل را تحت کنترل گرفتند، آنها کم‌کم جای پای خود را از دست دادند. اندکی پس از آن نیز امپراتوری روم در 27 سال قبل از میلاد، شروع به گسترش مناطق خود در سراسر کشور کرد و شهرهای اتروسکی را به تصرف خود درآورد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی