ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیگار
علمی

هشدار دانشمندان: دود «دست سوم» سیگار روی سطوح می‌تواند باعث بیماری پوستی شود

هرچند در این تحقیق، وجود بیماری‌های پوستی تشخیص داده نشده، اما دانشمندان هشدار داده‌اند که دود دست سوم مشکلاتی پوستی را به همراه خواهد داشت.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۰ آبان ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

به احتمال زیاد، از خطرات سیگار‌کشیدن و حتی استنشاق دود «دست دوم» آن توسط دیگران آگاه هستید. حالا در تحقیق جدیدی گفته شده است که این دسته از خطرات، در ذرات سوزانده‌شده تنباکو نیز وجود دارد.این ذرات روی سطح می‌نشیند و از آنها به عنوان «دود دست سوم» یاد می‌شود.

تأثیرات قرار‌گرفتن در معرض دود دست سوم اخیراً مورد توجه محققان قرار گرفته است. مطالعات قبلی نشان می‌دهد که این ذرات باقی‌مانده می‌توانند برای ماه‌ها تا سال‌ها روی لباس‌های در معرض دود باقی بمانند و به‌طور بالقوه به هوا بازگردند؛ به‌ویژه در محیط‌های داخلی.

حالا در یک مطالعه کوچک جدید، نشان داده شده است که باقی‌مانده دود تنباکو روی لباس می‌تواند نشانگرهای زیستی مرتبط با التهاب را افزایش دهد و مکانیسم بیماری‌های پوستی را شبیه‌سازی کند.

احتمال افزایش ابتلا به بیماری‌های پوستی با دود دست سوم سیگار

دود سیگار

هرچند هیچ یک از شرکت‌کنندگان این تحقیق به بیماری‌های پوستی مانند درماتیت تماسی و پسوریازیس مبتلا نشده‌اند، اما محققان می‌گویند که آسیب وارد‌شده به پوست ممکن است منجر به مشکلات سلامتی بیشتری شود.

در گزارش آمده است:

«قرار‌گرفتن در معرض دود دست سوم برای ما تأثیرات مختصری داشت؛ باعث تحریک پوست نشد و بعید است که باعث بیماری پوستی شود، با این وجود نشانگرهای مرتبط با فعال‌شدن درماتیت تماسی، پسوریازیس و سایر بیماری‌های پوستی در مراحل اولیه را افزایش دادند.»

در این تحقیق، از 10 فرد سال غیرسیگاری بین 22 تا 45 سال خواسته شد تا به مدت سه ساعت لباسی را بپوشند که در اثر دود دست سوم سیگار قرار گرفته است. همچنین از آن‌ها خواسته شد هر ساعت 15 دقیقه روی تردمیل بدوند تا ذرات دود دست سوم بیشتری از طریق تعرق، جذب پوست آنها شود.

پس از گرفتن نمونه‌های خون و ادرار، محققان متوجه شدند که نشانگرهای زیستی نشان‌دهنده آسیب اکسیداتیو به DNA افزایش یافته است. در سطح پروتئین خون آن‌ها نیز تغییرات شناسایی شده است. علاوه بر این، این تغییرات تا 22 ساعت پس از قرار‌گرفتن در معرض دود دست سوم ادامه داشته است.

بیماری پوستی

محققان می‌گوید که نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که قرار‌گرفتن در معرض دود دست سوم، همان نوع آسیب و فعال‌شدن پاسخ‌های ایمنی اندازه‌گیری‌شده در افراد سیگاری را نشان می‌دهد. با وجود این نشانه‌ها، محققان پیشنهاد می‌کنند که پوست می‌تواند در معرض بیشترین خطر ناشی از دود دست سوم قرار بگیرد.

در مرحله بعد، آنها قصد دارند تا مطالعاتی را روی گروه‌های بزرگ‌تری از مردم در مدت زمانی طولانی‌تر انجام دهند و همچنین می‌خواهند تأثیرات سیگارهای الکترونیکی را بر محیط اطراف و جمعیت بررسی کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی