ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس مجلس به وزیر ارتباطات: انتقال از پلتفرم خارجی به داخلی به شکل دستوری ممکن نیست

قالیباف صبح امروز خطاب به وزیر ارتباطات اعلام کرد مردم به تعامل نیاز دارند و کوچ اجباری به پلتفرم‌های داخلی ممکن نیست.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۴ آبان ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۹

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کوچ کاربران به پلتفرم‌های داخلی باید توام با تسهیل‌گری و انگیزه باشد گفت: انتقال مردم از یک پلتفرم خارجی به پلتفرم داخلی به صورت دستوری امکان پذیر نیست.

محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز (سه شنبه، 24 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی پس از بررسی سوال از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و پلتفرم‌های داخلی خطاب به وزیر ارتباطات، گفت: «انتقال کاربران از یک پلتفرم خارجی به پلتفرم داخلی به صورت دستوری امکان پذیر نیست و این انتقال باید به صورت کوچ که توام با تسهیل گری و انگیزه است انجام شود که امروز این تسهیل گری و انتقال را کم می بینیم، یعنی برخی دستگاه ها موانعی می گذارند که سزاوار نیست و باید رفع شوند.»

رئیس مجلس همچنین در ادامه توضیحات خود گفت: «مطمئناً اگر این پلتفرم‌ها سرعت و امنیت شخصی داشته باشند، همه ما می خواهیم که یک پلتفرم داخلی این کار را انجام دهد.»

وضعیت دشوار کوچ کاربران از پلتفرم‌های خارجی به داخلی در شرایطی است که فعالان کسب‌وکارهای اینترنتی نسبت به بسته حمایتی ارائه شده هم واکنش خوبی نداشتند و آن را خلاف توسعه اقتصاد دیجیتال توصیف کردند.

از سویی دیگر وزیر ارتباطات روز گذشته هم خبر از تخفیفات پست برای فعالان بر بستر پلتفرم‌های داخلی داده بود و به نظر می‌رسد مشوق‌های بیشتری برای کوچ کردن به پیام رسان های بومی در راه باشد. مشخص نیست این مشوق‌ها بتواند راه از پیش ببرند و کسب و کارها را ترغیب به فعال در بسترهای بومی سازند.

از فیلتر شدن اینستاگرام و واتساپ نزدیک به دو ماه می‌گذرد و هنوز به طور مشخص اعلام نشده که آیا این فیلترینگ موقتی خواهد بود یا خیر. هرچند به نظر نمی‌رسد که رفع فیلتر این دو پلتفرم جهانی به راحتی رخ بدهد. اظهار نظرات ضد و نقیضی درباره این موضوع از سوی دولتمردان مختلف مطرح شده که بسیاری از آنها شروط‌ محالی به نظر می‌رسند. به عنوان مثال وزیر ارتباطات و یا سخنگوی دولت بارها تاکید کردند که پلتفرم های خارجی در صورتی رفع فیلتر خواهند شد که قوانین کشور را پذیرفته و نمایندگانی در ایران داشته باشند.

صبح امروز وزیر ارتباطات تاکید کرد در یک روز ۱۷ میلیون کاربر وارد پلتفرم‌های بومی شدند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که مشخص نیست این آمار به دست خود وزارت ارتباطات استخراج شده و یا گزارش کسب و کارهای بومی‌فعال در این حوزه به این وزارتخانه بوده.

در هر حال به نظر می‌رسد همچنان نه تنها مردم بلکه مجلس شورای اسلامی هم نسبت به تصمیمات وزارت ارتباطات مبنی بر کوچ اجباری و حمایت‌های غیرشفاف نگران هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
 • mahzrb
  mahzrb | ۲۴ آبان ۱۴۰۱

  اینستاگرام صفحه شخصی اش را بسته آنوقت دارد حمایت از اینستا هم میکند !!!!!

  1- خودتحقیری و خود کم بینی میراث نحس استعمارگر در کشورهای مستعمره هست (همان تفکر که باعث شده تولید کننده ایرانی مجبور شود عبارت انگلیسی روی محصولش بچسباند تا بتواند بفروشد ) حالا وقتی که این تفکر حقارت با تفکر غرب پرستی ترکیب شود می شود قالیباف

  2-"نسبت به حضور در پیام‌رسان‌های داخلی آن‌طور که باید، اعتماد و اقبال‌ عمومی وجود ندارد" اعتماد را در هر جامعه دو گروه ایجاد میکنند یکی رسانه و دیگری سلیبریتی

  سلیبریتی و اینفالور بوده که متاسفانه اغلبشان درگیر فساد اخلاقی و مالی هستند رسانه هم متاسفانه بدتر

  مطمئنا اگر این دو تصمیم بگیرند وطن فروشی و تن فروشی نکرده همچون گاندی حامی محصول وطنی باشند اعتماد هم ساخته خواهد شد

  3- "فضای مجازی جزیی از فضای حقیقی هست" و “هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد “ پس همونطور که شما با لباس شنا سوار تاکسی نمی شید و هر حرفی را حتی در کشورهای دیگه نمی گید پس باید در فضای مجازی هم ظاهر مناسب و کلام مناسب داشته باشیم
  4- تمام حکومت ها به یک نکته حساس هستند "امنیت" اگر شهروندی مخل امنیت نشود هیچ حکومتی کار به کارش ندارد و اگر نه برای مخل امنیت در هیچ جای دنیا فرش قرزم پهن نمی کنند حتی امریکا
  https://en.wikipedia.org/wiki/Censorship_in_the_United_States

  اگر اصول بالا رعایت شود هم آرامش جامعه بیشتر هست و هم هزینه ها کاهش میابد

  پس رسانه محترم پایبند اصول خود باش

مطالب پیشنهادی