ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

خواست مجلس از وزیر ارتباطات: مشکلات کسب‌وکارهای آنلاین را ظرف سه ماه رفع کنید

به اعتقاد آن‌ها بایستی شرایطی فراهم شود تا این دسته از کسب‌وکارها بتوانند در شبکه ملی اطلاعات و پیام‌رسان‌های داخلی فعالیت کنند.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۴ آبان ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۰

نمایندگان مجلس از وزیر ارتباطات خواستند تا ظرف مدت سه‌ماه، مشکلات کسب‌وکارهای آنلاین را رفع کند. به اعتقاد آن‌ها بایستی شرایطی فراهم شود تا این دسته از کسب‌وکارها بتوانند در شبکه ملی اطلاعات و پیام‌رسان‌های داخلی فعالیت کنند.

یکی از دستور‌کارهای جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به سؤال از وزیر ارتباطات اختصاص داشت. «مجتبی رضاخواه»، به نمایندگی از سؤال‌کنندگان از زارع‌پور، دو موضوع شبکه ملی اطلاعات و بحث پلتفرم‌ها را مطرح کرد.

اگرچه نمایندگان دغدغه کسب‌وکارهای آنلاین را داشتند و رضاخواه به صراحت فیلترینگ را دلیل اصلی ضربه به آن‌ها می‌دانست، اما در سخنانش به لزوم رفع فیلتر برای توقف چرخه زیان‌دیدن کسب‌وکارها اشاره‌ای نکرد.

او با تأکید بر لزوم حمایت از کسب‌وکارهای آنلاین، گفت: «مردم برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای اینترنتی خود در پلتفرم‌های خارجی، سال‌ها زحمت کشیده و هزینه‌ها وقت زیادی برای این موضوع گذاشته‌اند. ما به مردم می‌خواهیم بگوییم که یک‌شبه بروید به پلتفرم داخلی، مثل این می‌ماند که یک نفر مغازه دونبش دارد و به او بگوییم که دکه‌ای در بیابان داریم و برای کار به آنجا برو. کسب‌و‌کارها ساز‌و‌کار خودشان را دارند، اگر مردم وارد پلتفرم‌های داخلی شوند، چطور می‌توانند برای خود مشتری جذب کنند؟»

نماینده مردم تهران در مجلس از وزیر ارتباطات خواست ظرف مدت سه‌ماه مشکلات کسب‌وکارهای اینترنتی را رفع کرده و شرایطی را فراهم کند تا این کسب‌و‌کارها بتواند در شبکه ملی اطلاعات و پیام‌رسان‌های داخلی فعالیت کنند:

«شبکه‌های اجتماعی خارجی معایبی دارند و رفتارهای علیه امنیت ملی کشور انجام داده‌اند و بسته می‌شوند. اما کسب‌و‌کار مردم در این موضوع با مشکل مواجه می‌شود. این بساط را در بستری بیاورید که این شبکه‌ها نه تعطیل شوند و نه مردم با مشکل مواجه شوند. تا رسیدن به این نقطه فاصله زیاد است و نمی‌دانم که وزیر ظرف چه مدتی می‌تواند این کار را انجام دهد.»

رضاخواه نماینده مجلس

رضاخواه به مشکلات کسب‌وکارهای آنلاین در پلتفرم‌های داخلی اشاره کرد و اظهار داشت مردم برای ایجاد کسب‌وکارهای داخلی نیاز به مجوزهای گوناگون دارند: «شاپرک از لزوم اینماد برای کسب‌وکارها سخن گفته، در حالی که پلتفرم خارجی بدون هیچ مجوزی کار می‌کند و در پلتفرم داخلی سنگ‌اندازی صورت می‌گیرد. برای کسب‌و‌کارهای خانگی هم داشتن «اینماد» توقع بی‌جایی است.»

راستی آزمایی پیشرفت شبکه ملی اطلاعات

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به اظهارات زارع‌پور درباره پیشرفت 59 درصدی شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و خواستار ارائه روشی برای راستی‌آزمایی این سخنان شد:

«آقای وزیر؛ طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات 37 تکلیف دارد که شما اشاره کردید و 200 پروژه را اعلام کردید و گفتید که به 59 درصد پیشرفت رسیده‌اید. سؤال من این است که شاخص اندازه‌گیری این موضوع چیست؟ این را من می‌دانم که از سال 89 تعریف شبکه ملی اطلاعات در قانون برنامه پنجم آمده بود و تا سال 1400 شاخص اندازه‌گیری نداشت، اما اینکه می‌فرمایید 59 درصد پیشرفت داشته‌ایم، چطور قابل راستی آزمایی است؟»

رضاخواه، اینترنت پرسرعت و باکیفیت را یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال عنوان کرد و گفت: «برای این موضوع باید توسعه فیبر نوری اتفاق بیفتد؛ اگر این اتفاق نیفتد، نسل پنجم تلفن همراه هم در کشور ایجاد نخواهد شد. آقای وزیر شما وعده دادید که تا انتهای دولت سیزدهم 20 میلیون پوشش فیبر نوری را ایجاد می‌کنید. درباره این موضوع توضیح دهید که در چه وضعیتی است و برنامه‌تان برای توسعه نسل پنجم تلفن همراه چیست؟»

گفتنی است نمایندگان سؤال‌کننده از توضیحات زارع‌پور به‌صورت مشروط قانع شدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Nnb
  Nnb | ۲۴ آبان ۱۴۰۱

  داشتن مسئول احمق، یک نعمت است...

  • sia1211
   sia1211 | ۲۵ آبان ۱۴۰۱

   چون باعث خنده مردم میشن .

مطالب پیشنهادی