ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کشف خالکوبی‌هایی عجیب روی مومیایی‌های مصر باستان برای محافظت از زنان هنگام زایمان

به گفته باستان شناسان، این خالکوبی‌ها با «بس» خدای محافظت از زنان و کودکان در هنگام زایمان ارتباط دارد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

انجام خالکوبی روی کمر ممکن است یک مد برای اوایل قرن بیست‌و‌یکم به نظر برسد که توسط افراد مشهور انجام می‌شود. با این حال، شواهد باستان‌شناسی جدیدی که از مومیایی‌های مربوط به مصر باستان کشف شده، نشان می‌دهد که این عمل در‌واقع بیش از سه هزار سال قدمت دارد.

دو محقق به نام‌های «آن آستین» و «مری لیز آرنت»، در منطقه‌ای از یک روستای باستانی به نام دیر‌المدینه از زمان پادشاهی نوین مصر (1550 تا 1070 پیش از میلاد) خالکوبی‌هایی را روی مجسمه‌هایی از این مکان کشف کرده‌اند که احتمالاً با «بس» خدای مصر باستانی (ایزد زناشویی) مرتبط است که از زنان و کودکان به‌ویژه در هنگام زایمان محافظت می‌کرده است.

شواهد کشف‌شده جدید، از دو مقبره‌ای به دست آمده که آستین و تیمش در سال 2019 بررسی کرده‌اند. بقایای انسانی یکی از قبرها شامل استخوان ران چپ زنی میانسال بود که روی پوست حفظ‌شده آن، الگوهایی با رنگ سیاه قابل مشاهده است. علائم حک‌شده شامل تصویری از Bes و یک کاسه می‌شود که آیین تطهیر هفته‌های پس از زایمان مربوط می‌شود.

خالکوبی دوم نیز مربوط به یک زن میانسال است که در مقبره‌ای کشف شده. در این مورد، که دیدن آن با چشم غیرمسلح دشوار است، تقاشی بازسازی شده‌ای از یک چشم حورس و یک تصویر احتمالی از Bes دیده می‌شود که تاج پردار بر سر دارد.

خالکوبی روی پایین تنه و پاهای یک زن مصری مومیایی شده

محل کشف خالکوبی‌های مصر باستان

دیر‌المدینه در کرانه غربی رود نیل و روبه‌روی سایت باستانی اقصر (Luxor) قرار دارد. ابتدای سال 1992 و تقریباً زمانی که مقبره پادشاه توت‌عنخ‌آمون پیدا شد، این مکان توسط یک تیم فرانسوی حفاری شد.

این مکان که در دوره پادشاهی جدید به‌عنوان «ست-معات» (محل حقیقت) شناخته می‌شد، یک شهر برنامه‌ریزی‌شده بود؛ محله‌ای بزرگ با خیابان‌های مستطیلی شکل و ساختمان‌های مسکونی برای کارگرانی که مسئول ساخت مقبره برای حاکمان مصر بوده‌اند. مردان روزها برای کار روی مقبره‌ها می‌آمدند و زنان و کودکان در روستای دیر‌المدینه زندگی می‌کردند.

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های این منطقه، گودالی بزرگ است؛ یک زباله‌دان باستانی پر از فیش حقوقی، رسید و نامه که روی پاپیروس نوشته شده و به باستان‌شناسان کمک می‌کند تا زندگی مردم عادی آن زمان را بهتر درک کنند.

اما در گودال بزرگ هیچ نشانه‌ای که به خالکوبی اشاره داشته باشد، مشاهده نشده، بنابراین کشف حداقل شش زن خالکوبی شده در دیر‌المدینه شگفت‌آور است. آستین، نویسنده ارشد این مطالعه و زیست‌باستان‌شناس دانشگاه میسوری در سنت لوئیس به Live Science گفت:

«پیدا‌کردن شواهدی از خالکوبی می‌تواند نادر و دشوار باشد؛ زیرا شما [ابتدا] باید پوست حفظ‌شده و در معرض دید را پیدا کنید. با توجه به اینکه ما هرگز افراد مومیایی شده را باز نمی‌کنیم، تنها شانس ما برای پیدا‌کردن خالکوبی زمانی است که غارتگران (با بازکردن مومیایی) پوست را در معرض دید قرار داده باشند و چنین چیزی هزاران سال پس از مرگ یک فرد هنوز برای ما وجود داشته باشد.»

به گفته آستین، خالکوبی در دیر‌المدینه بیشتر از چیزی که تصور می‌شود، رایج است، هرچند مشخص نیست که در آن دوره این کار تا چه اندازه در سایر نقاط مصر گسترده بوده است. او در‌نهایت گفت که امیدوار است شواهد بیشتری از خالکوبی پیدا شود تا متوجه شوند که این کار فقط در این روستا انجام می‌شده یا بخشی از یک سنت گسترده‌تر در مصر باستان بوده که هنوز آن را کشف نکرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی