ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مأموریت آرتمیس 1 ناسا
علمی

ناسا بالاخره مأموریت آرتمیس 1 را با قدرتمندترین راکت تاریخ روانه ماه کرد [تماشا کنید]

پس از چندین ماه انتظار، بالاخره برای اولین بار ناسا توانست با موفقیت قدرتمندترین راکت تاریخ، SLS را پرتاب کند.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۲

پس از چندین ماه انتظار، بالاخره برای اولین‌بار ناسا توانست با موفقیت قدرتمندترین راکت تاریخ، SLS را پرتاب کند تا با مأموریت آرتمیس 1، انسان را یک قدم به بازگشت دوباره به ماه نزدیک‌تر کند.

چندین ماه پیش منتظر پرتاب مأموریت آرتمیس 1 بودیم، اما هر بار بنابر دلیلی این پرتاب انجام نشد تا اینکه حالا بالاخره ناسا توانست چنین کاری را انجام دهد. این راکت ناسا که قدرتمندترین راکت تاریخ محسوب می‌شود، قرار است به نیمه تاریک ماه برود و به زمین برگردد.

آرتمیس 1 اولین قدم ناسا برای برنامه بازگشت انسان به ماه پس از 50 سال محسوب می‌شود. البته ماه تنها برنامه بشر نیست و می‌خواهیم تا دهه آینده به مریخ هم سفر کنیم؛ سفری که ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس هم علاقه فراوانی به آن دارد.

مأموریت آرتمیس 1 بیش از 25 روز طول می‌کشد

آرتمیس 1 یک مأموریت بدون سرنشین است که 25 روز و 11 ساعت و 26 دقیقه طول می‌کشد. این راکت که می‌تواند انرژی‌اش را از خورشید تأمین کند، مسافت 64 هزار کیلومتری را تا سمت تاریک ماه طی خواهد کرد. راکت ناسا در تاریخ 11 دسامبر (20 آذرماه) پس از طی‌کردن مسافت کلی 2.09 میلیون کیلومتری، به زمین بازمی‌گردد.

آرتمیس 1 اولین مأموریت ناسا برای بازگشت انسان به ماه محسوب می‌شود و باید منتظر مأموریت‌های پیچیده بیشتری باشیم. با این مأموریت، کپسول اوریون هم فرستاده شده که شامل تجهیزات مختلفی می‌شود.

هدف از این مأموریت، اطمینان از امنیت آن برای فضانوردان است تا در آینده با حضور در مأموریت بازگشت به ماه، دچار آسیب نشوند. ناسا می‌خواهد در سال 2024 آرتمیس 2 را پرتاب کند؛ اولین مأموریت سرنشین‌دار آرتمیس که از نسخه قوی‌تر SLS استفاده خواهد کرد، البته اگر لباس فضایی مخصوص آن آماده شود.

در سال 2025 مأموریت آرتمیس 3 با هدف فرود اولین زن و اولین فرد رنگین‌پوست روی ماه انجام می‌شود. در‌نهایت در سال 2027 شاهد مأموریت آرتمیس 4 برای رساندن فضانوردان به ایستگاه ماه به نام «Gateway» خواهیم بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی