ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جیمز وب
علمی

ساعت شنی در آسمان: جیمز وب تصویر باشکوه دیگری ثبت کرد

ستاره جوان موجود در این تصویر L1527 نام دارد و سن آن فقط حدود 100 هزار سال است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۷ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

جدیدترین تصویر خیره‌کننده تلسکوپ فضایی جیمز وب، نگاهی به یک پیش‌ستاره (ستاره در حال شکل‌گیری) با نام L1527 است که در ابری به شکل یک ساعت شنی پنهان شده. این تصویر فوق‌العاده با کمک توانایی جیمز وب برای دیدن طول موج‌های فروسرخ نامرئی برای چشم انسان‌ها، گرفته شده است.

تلسکوپ جیمز وب در این تصویر به ما نشان می‌دهد که منظومه شمسی خودمان در اولین روزهایش چگونه بوده است. خط تاریکی که در اطراف گردن ساعت شنی دیده می‌شود، یک قرص پیش‌سیاره‌ای است، صفحه‌ای چرخان از گاز و غبار که پیش‌ستاره را احاطه کرده. ستاره جدید، نور را از بالا و پایین پخش می‌کند که همین امر باعث ایجاد ظاهری شبیه به یک ساعت شنی شده است.

تصویر جیمز وب از پیش ستاره L1527

ناسا در بیانیه خود نوشت:

«رایج‌ترین ویژگی‌های سامانه، ابرهای آبی و نارنجی در این تصویر مادون قرمز رنگی هستند که حفره‌هایی را نشان می‌دهند که در اثر پرتاب مواد از پیش ستاره و برخورد با مواد اطراف ایجاد شده‌اند.»

مناطق آبی لایه‌های نازک‌تر غبار و مناطق نارنجی، نشان‌دهنده غبار ضخیم‌تری هستند.

L1527 یک ستاره جوان است و فقط حدود 100 هزار سال سن دارد. بنابراین هنوز زمان زیادی تا بزرگ‌شدن آن باقی مانده است. ناسا از آن به‌عنوان «توده گاز کوچک، داغ و پف کرده» با مقداری از جرم همراه ستاره‌ای زمین توصیف می‌کند.

پیش ستاره در ماجراجویی خود برای تبدیل‌شدن به یک ستاره کامل و تمام عیار، با جمع‌آوری گاز و غبار اطراف خود و ساخت جرم بزرگ می‌شود. ناسا می‌گوید با افزایش جرم و فشرده شده بیشتر، دمای هسته آن نیز افزایش پیدا می‌کند و در‌نهایت به آستانه شروع همجوشی هسته‌ای می‌رسد. و یک ستاره به این صورت متولد می‌شود.

در چند وقت گذشته، تلسکوپ جیمز وب تصویر خیره‌کننده جدیدی از «ستون‌های آفرینش» را منتشر کرده بود که در آن ستون‌های سه‌بعدی به‌همراه ستارگانی که در تصاویر قبلی قابل رؤیت نبودند، از بین ابرها و غبارها دیده می‌شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی