ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

احتمال عرضه سرفیس گو 4 با تراشه Arm
تکنولوژی

سهم پردازنده‌های ARM در دنیای کامپیوترها احتمالاً تا 2026 به 30 درصد می‌رسد

طبق پیش‌بینی شرکت کانالیس، نیمی از پردازنده‌های ابری تا 2026 مبتنی بر ARM خواهد بود و سهم پردازنده‌های پی‌سی ARM به 30 درصد می‌رسد.

تراشه‌های مبتنی بر معماری ARM در دنیای گوشی‌های هوشمند حکمرانی می‌کنند، اما سهم پایینی در دنیای کامپیوترها دارند؛ موضوعی که ظاهراً به‌زودی تغییر می‌کند. طبق پیش‌بینی شرکت تحقیقاتی «کانالیس»، تا سال 2026 از هر سه کامپیوتری که فروخته می‌شود، یکی از آن‌ها تراشه مبتنی بر ARM خواهد داشت.

این پیش‌بینی که از سوی وب‌سایت «دیجی‌تایمز» منتشر شده است، می‌گوید تا چهار سال دیگر سهم پردازنده‌های مبتنی بر ARM در دنیای پی‌سی به 30 درصد می‌رسد و همچنین نیمی از پردازنده‌های ابری هم تا 2026 مبتنی بر ARM خواهند بود:

«تا سال 2026 و نه 2050، نیمی از پردازنده‌های ابری مبتنی بر ARM خواهند بود و 30 درصد کامپیوترها هم به پردازنده‌های مبتنی بر این معماری مجهز می‌شوند.»

زنگ خطری برای اینتل و AMD

در حال حاضر بازار پردازنده‌های پی‌سی در اختیار اینتل و AMD است و اگرچه این شرکت‌ها سعی در کاهش مصرف و افزایش توان پردازنده‌هایشان دارند، اما تا به امروز نتوانسته‌اند در زمینه مصرف انرژی با پردازنده‌های مبتنی بر ARM رقابت کنند.

وضعیت زمانی برای اینتل بحرانی‌تر شد که اپل تصمیم گرفت پردازنده‌های این شرکت را از مک‌ها کنار بگذارد و به سراغ پردازنده‌های اختصاصی اپل سیلیکون مبتنی بر ARM برود. همین کار کافی بود تا کوالکام، دیگر طراح بزرگ تراشه در دنیا هم تصمیم به تمرکز بیشتر روی این پردازنده‌ها بگیرد.

پردازنده دسکتاپ کوالکام

با توجه به عملکرد موفق تراشه‌های مبتنی بر ARM در دنیای گوشی‌های هوشمند و تجربه بالای اپل و کوالکام در زمینه استفاده از این معماری، دستیابی پردازنده‌های پی‌سی مبتنی بر ARM به سهم 30 درصدی تا سال 2026 دور از ذهن نیست.

علاوه بر این، مایکروسافت هم روی ویندوز و اپ‌های مخصوص ARM تمرکز کرده و در این زمینه با کوالکام همکاری می‌کند. کوالکام هم با خرید استارتاپ متعلق به مهندسان تراشه سابق اپل، Nuvia می‌خواهد حضور قدرتمندی در بازار پردازنده‌های پی‌سی مبتنی بر معماری ARM داشته باشد.

باید به این موضوع اشاره کرد که اینتل و AMD هم تا سال 2026 بیکار نخواهند بود و تا جای ممکن پردازنده‌های خود را بهینه خواهند کرد. حتی این احتمال وجود دارد که شرکت‌های مذکور، به سمت استفاده از معماری ARM حرکت کنند.

arm
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی