ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

روی تاریک فناوری: اسکن مغزی و ذهن‌خوانی با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان

برخی شرکت‌های فناوری با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان خود از اسکن مغزی و فناوری‌های مربوط به ذهن‌خوانی استفاده می‌کنند.

برخی شرکت‌های فناوری با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان خود از اسکن مغزی و فناوری‌های مربوط به ذهن‌خوانی استفاده می‌کنند تا بتوانند در صورت لزوم به کارمندان خود از طریق ابزارهای مربوطه، فرمان ذهنی بدهند تا کاری را انجام داده یا فعالیتی را متوقف کنند. همچنین با کمک چنین ابزارهایی، مدیران مجموعه‌ها می‌توانند در شرایطی که نیروی انسانی قدرت تصمیم گیری ندارند، به آنها کمک کنند تا در شرایط خاص، تصمیم درستی بگیرند.

اسکن مغزی و فناوری‌های مربوط به ذهن‌خوانی موضوع جدیدی نیست و کاربردهای مختلفی دارد. اکنون شرکت‌های مختلف نیز در مسیر استفاده از چنین ابزارهایی برای مدیریت بهتر مجموعه خود کرده‌اند. برخی می‌گویند استفاده از ابزارهای ذهن‌خوانی و اسکن مغزی پرسنل یک شرکت، تجاوز به حریم خصوصی آنها است و استفاده از چنین فناوری‌هایی را مغایر با حقوق کارمندان می‌دانند؛ برخی دیگر نیز می‌گویند در شرایطی که نیروی انسانی نیاز به کمک دارد و با‌توجه به اینکه با کمک چنین ابزارهایی می‌توان بهره‌وری مجموعه را افزایش داد، استفاده از چنین ابزارهایی نه تنها مشکلی ندارد، بلکه مفید خواهد بود.

اسکن مغزی

اسکن مغزی کارمندان با هدف افزایش کارایی آنها 

طی سال‌‌های اخیر برخی شرکت‌ها روی توسعه ابزارهای ذهن‌خوانی و اسکن مغزی کارمندان کار می‌کنند. برای مثال یکی شرکت ادعا می‌کند که هدست‌های مبتنی بر یادگیری ماشینی با قدرت ذهن‌خوانی توسعه داده که می‌تواند به کارگران خط تولید کمک کند تا کارها را سریع‌تر پیش ببرند.

این شرکت می‌گوید زمانی که کارگران در خط تولید مشغول فعالیت هستند و شرایط خاصی پیش می‌آید و آنها نمی‌توانند تصمیم درستی بگیرند، از هدست‌های مخصوص استفاده می‌کنند و از طریق همان هد‌ست‌ها به سمت تصمیم درست راهبرد می‌شوند. با این رویکرد کارها سریع‌تر از آنچه تصور می‌شود، پیش خواهد رفت و کارگران از بی‌تصمیمی در خط تولید نجات پیدا می‌کنند.

یک استارتاپ در کالیفرنیا به نام Emotiv نیز ادعا می‌کند که می‌‌تواند وضعیت کارمندان خود را از طریق هدست‌های بی‌سیم EEG ردیابی کند. هدست‌های EEG در واقع نوعی از دستگاه‌های انسفالوگراف هستند که می‌توانند سیگنال‌های مغزی را پایش کنند. این شرکت می‌گوید حتی می‌تواند از طریق این هدست‌ها به کارمندان خود آموزش دهد و چنین ابزارهایی به‌ نوعی رابط بین مغز و سیستم‌های کامپیوتری محسوب می‌شوند.

تعداد شرکت‌های روی توسعه چنین ابزارهایی کار می‌کنند کم نیست. همچنین تعداد شرکت‌هایی که تمایل دارند از چنین ابزارهایی برای مدیریت نیروی انسانی خود از آن استفاده کنند نیز رو به افزایش است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی