ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کارل پنجم
علمی

دانشمندان بالاخره نامه 500 ساله پیچیده امپراتور روم مقدس را رمزگشایی کردند

کارل پنجم امپراتور روم مقدس در بین سال‌های 1519 تا 1556 در این نامه به یک سوء قصد علیه خودش اشاره کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ آذر ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

یک نامه رمزگذاری شده که سال 1547 توسط قدرتمندترین حاکم اروپا، یعنی کارل پنجم امضا شده بود، اکنون توسط دانشمندان فرانسوی رمزگشایی شده که او در این نامه از ترس خود نسبت به سوء‌قصد یک مزدور ایتالیایی صحبت کرده است.

نامه مذکور که توسط امپراتور مقدس روم، کارل پنجم برای سفیر خود در دربار سلطنتی فرانسه (با نام ژان دو سن موریس) فرستاده شده، پیش‌زمینه‌ای درباره دغدغه‌های حاکمان اروپا در زمان بی‌ثباتی خطرناک ناشی از جنگ‌های مذهبی و منافع استراتژیک رقبا را بیان می‌کند.

یک رمزنگار با نام «سیسیل پیرو» اولین‌بار، سه‌سال پیش در یک مهمانی واقع در شهر نانسی فرانسه از وجود این نامه مطلع شد. پس از تحقیقات طولانی، او آن را تا زیرزمین یک کتابخانه تاریخی دنبال کرد. نامه سه صفحه‌ای که از حدود 70 سطر تشکیل شده است، عمدتاً با استفاده از حدود 120 علامت رمزگذاری شده، اما سه بخش به زبان فرانسوی ساده معاصر نیز در آن وجود دارد.

امپراتور روم مقدس
کارل پنجم از 1519-1556 امپراتور روم مقدس بود

او و تیمش رفته‌رفته شروع به پیشرفت کردند. پیرو متوجه شد که دو نوع نماد در این نامه وجود دارد: ساده و پیچیده. آنها همچنین متوجه شدند در حالی که بیشتر نمادها حروف یا ترکیبی از حروف را نشان می‌دهند، سایر نمادها نشان‌دهنده کل کلمات هستند. همچنین نمادهایی وجود داشتند که ظاهراً هیچ کاربردی نداشتند.

سرانجام زمانی که یک مورخ نامه‌های رمزگذاری‌شده دیگری را که به امپراتور ارسال شده یا آنها را دریافت کرده بود، به این تیم پیشنهاد کرد، پیشرفت حاصل شد. یکی از این نامه‌ها که در بزانسون فرانسه نگهداری می‌شود، حاوی ترجمه غیررسمی نیز بوده است.

تیم تحقیقاتی هنوز ترجمه کامل این نامه را منتشر نکرده، اما آنها موضوعات آن را مشخص کرده‌اند. در فوریه سال 1547 صلح نسبی نادری بین فرانسه و امپراتوری مقدس روم ایجاد شد. در‌واقع کارل پنجم که فرمانروای مناطق وسیعی از جمله اسپانیا، هلند، اتریش-مجارستان و جنوب ایتالیا بود، دیگر با فرانسوای یکم، پادشاه فرانسه در جنگ نبود، اما بی‌اعتمادی همچنان رواج داشت.

کارل پنجم در نامه چه چیزی نوشته است؟

در این نامه، کارل پنجم نگرانی خود برای ادامه صلح با فرانسه را بیان می‌کند تا بتواند نیروهای خود را علیه اتحاد Schmalkaldic آلمان متمرکز کند. او به سفیر می‌گوید که وی را در جریان افکار دربار فرانسه، به‌ویژه هرگونه واکنش به مرگ شاه هنری قرار دهد.

نامه رمزگذاری شده
کدهای نامه بسیار بیشتر از چیزی که تصویر می‌شد پیچیده بودند

چیزی که او بیش از هر چیز دیگر می‌خواهد از آن دوری کند، اتحاد فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها برای کمک بیشتر به شورشیان پروتستان است.

سپس، کارل پنجم از شایعه‌ای صحبت می‌کند که در حال پخش است؛ اینکه قرار است توسط یک کاندوتیر (رهبر مزدوران) ایتالیایی، مورد سوءقصد قرار بگیرد. سرانجام در طولانی‌ترین بخش نامه، کارل پنجم وضعیت موجود در مبارزات انتخاباتی‌اش علیه اتحاد آلمانی را برای سفیر خود بیان می‌کند.

تنها چند هفته بعد پادشاه فرانسه درگذشت و پسرش هنری دوم جایگزین او شد. کارل پنجم سال بعد موفق شد تا اتحاد Schmalkaldic را شکست دهد و هیچ سوءقصدی در کار نبود. کارل پنجم در سال 1558 در یک صومعه اسپانیایی درگذشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی