ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آیفون 14
تکنولوژی

قابلیت ارتباط ماهواره‌ای آیفون 14، جان مردی سرگردان را نجات داد

این مرد در یک شهر دورافتاده در آلاسکا سرگردان شده بود که با قابلیت ارتباط ماهواره گوشی خود موفق شد خودش را نجات دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۱ آذر ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

اپل در سیستم عامل iOS 16.1 از یک قابلیت تماس اضطراری رونمایی کرد که با وجود آن، دارندگان آیفون 14 می‌توانند در زمانی که به شبکه موبایل یا WiFi دسترسی ندارند، از طریق ماهواره با خدمات اضطراری تماس بگیرند. حالا این ویژگی کاربردی در آلاسکا باعث نجات یک مرد سرگردان در یک منطقه روستایی شده است.

در ساعات اولیه صبح روز 1 دسامبر، نیروهای ایالتی آلاسکا هشداری دریافت کردند مبنی بر اینکه مردی که با خودرو برف‌رو از شهر «نورویک» به سمت شهر «کوتزه‌بیو» در حرکت بود، در راه مانده یا سرگردان شده است. مرد در یک مکان سرد و دورافتاده و بدون ارتباط قرار داشت، اما موفق شد تا قابلیت ارتباط ماهواره‌ای Emergency SOS آیفون 14 خود را فعال کرده و مقامات را از وضعیت خود آگاه کند.

ارتباط ماهواره‌ای

پس از آن، مرکز واکنش‌های اضطراری اپل با تیم‌های جستجو و نجات محلی و نیز هماهنگ‌کننده جستجو و نجات منطقه شمال غرب قطب شمال همکاری کرد تا جستجوگران داوطلب خود را مستقیماً به مختصات GPS ارسال‌شده با استفاده از ویژگی تماس اضطراری توسط مرد، بفرستد.

مرد با موفقیت نجات پیدا کرد و هیچ آسیبی ندید. منطقه‌ای که او در آن قرار داشت دورافتاده و در حاشیه مکانی بود که اتصال ماهواره‌ای در دسترس داشت. اپل می‌گوید که این قابلیت ممکن است در مکان‌هایی که در بالاتر از عرض جغرافیایی 62 درجه قرار گرفته‌اند، مانند مناطق شمالی کانادا و آلاسکا کار نکند و نورویک و کوتزه‌بیو نزدیک به عرض جغرافیایی 69 درجه هستند.

طبق گزارش‌های منتشر‌شده براساس این اتفاق، یکی از نکات مورد‌توجهی که باعث نجات جان این مرد شده، دقت و کامل بودن اطلاعات موجود در هشدار اولیه ویژگی تماس اضطراری از طریق ماهواره اپل بوده است.

این قابلیت برای تمام کاربران آیفون 14 در دسترس است و در مواقع اضطراری و شرایطی که به وای‌فای یا اتصال سلولی دسترسی وجود ندارد، می‌توان آن را فعال کرد. استفاده از این ویژگی به مدت دو سال رایگان است و اپل هنوز جزئیات مربوط به هزینه آن در آینده را ارائه نکرده است.

اتصال ماهواره‌ای در حال حاضر در آمریکای شمالی در دسترس است و به‌زودی در فرانسه، آلمان، ایرلند و بریتانیا نیز فعال خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • 1370amir
    1370amir | ۱۲ آذر ۱۴۰۱

    بله ... اپل با جان ادمی زاد کار داره
    ولی برند رقیب مسخره کردن و زوم صد برابری و شارژ ۱۲۰ واتی
    بله فرق در اینهاس ❤️❤️❤️اپل ✌️✌️✌️

مطالب پیشنهادی