ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هواپیمای ایرباس
علمی

ایرباس تا سال 2035 اولین هواپیمای مسافربری با سوخت هیدروژن مایع را عرضه می‌کند

ایرباس می‌گوید طبق برنامه در حال حرکت به سمت انجام اولین پرواز با یک هواپیمای سوخت هیدروژن مایع تا سال 2035 است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰

ایرباس در خبری اعلام کرده است که همه‌چیز برای استفاده از موتورهای الکتریکی سطح مگاوات با سوخت هیدروژن مایع کرایوژنیک طبق برنامه پیش می‌رود. این موتور قرار است اولین‌بار در سال 2026 آزمایش شود و احتمالاً شرایط را برای پرواز اولین هواپیمای بدون آلودگی تا سال 2035 آماده کند.

طبق اعلام ایرباس، ماژول‌های انتقال قدرت که موتور را هم در برمی‌گیرند، در‌نهایت در محفظه‌های بزرگی زیر بال‌های هواپیما قرار می‌گیرند؛ جایی که معمولاً توربین‌های جت را می‌بینیم. هر محفظه مخزن هیدروژن مایع مخصوص خود را خواهد داشت و از تجهیزات خنک‌سازی کرایوژنیک بهره‌مند می‌شود تا دمای سوخت را در حد منفی 253 درجه سلسیوس نگه دارد. هر محفظه همچنین به مجموعه‌ای از سلول‌های سوخت مجهز می‌شود تا هیدروژن گازی را به الکتریسیته تبدیل کند. سپس منبع نیروی محرکه پروانه یا جت برقی را به حرکت درمی‌آورد.

ایرباس می‌گوید با قراردادن تمام سیستم سوخت و انتقال قدرت در این محفظه‌ها می‌تواند فضای بیشتری را در برای حمل بار و مسافر آزاد کند. این محفظه‌ها قرار است قابل جداسازی باشند تا هواپیماها بتوانند با تعویض ماژول انتقال قدرت خود برای مدت طولانی‌تری در آسمان بمانند.

هواپیمای ایرباس

سیستم انتقال قدرت جدید روی ایرباس A380 آزمایش می‌شود

ایرباس در حال حاضر مشغول کار روی نمونه اولیه‌ای از این ماژول‌های انتقال قدرت است. البته در نمونه فعلی سیستم هیدروژن مایع درون بدنه هواپیما قرار می‌گیرد. این ماژول فعلاً روی هواپیمایی در ابعاد ایرباس A380 آزمایش می‌شود که ماژول انتقال قدرتی از نوع موتور جت استاندارد دارد، اما از نیروی محرکه هیدروژنی استفاده می‌کند. این محفظه در شرایط فعلی در بخش بیرونی بدنه در جلوی دم هواپیما قرار می‌گیرد.

هدف نهایی این شرکت ساخت هواپیمایی است که انرژی کافی برای انجام پروازهای مشابه پروازهای فعلی با سوخت هیدروژن را داشته باشد. پیش‌تر به شما گفته بودیم که این شرکت برای استفاده از این سوخت در حال توسعه مخازن ویژه‌ای است که قابلیت نگهداری از هیدروژن مایع را داشته باشند. ایرباس طبق برنامه می‌خواهد تا سال 2035 اولین هواپیمایی را به پرواز دربیاورد که آلودگی تولید نمی‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی