ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ
علمی

مریخ‌نورد استقامت برای اولین‌بار یک نمونه سنگ‌پوشه از سیاره سرخ جمع‌آوری کرد

رگولیت توسط دانشمندان ناسا به‌عنوان «ترکیبی از مواد معدنی» توصیف شده و می‌تواند حاوی اطلاعات جالبی برای دانشمندان باشد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

مطمئناً مریخ سنگ‌های زیادی دارد، اما بخش کلیدی چشم‌انداز سیاره سرخ را شن‌ها تشکیل می‌دهند. ناسا اعلام کرد که مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) با موفقیت اولین نمونه سنگ‌پوشه یا رگولیت (Regolith) خود را جمع‌آوری کرده است؛ مواد سست و شنی که در سرتاسر مریخ دیده می‌شود.

Perseverance تا این لحظه، بر حفاری نمونه‌های سنگ متمرکز بوده است، اما این مریخ‌نورد دارای یک مته توخالی مخصوص برای برداشتن رگولیت است. این بخش دارای درگاه‌های کوچکی برای ریختن مواد شنی است تا بتوان آن را برای نگهداری در یک لوله نمونه قرار داد. ناسا همچنین تصویری را به اشتراک گذاشته (تصویر زیر) که حفره کوچکی را در زمین شنی مریخ نشان می‌دهد و نمونه از آن به‌دست آمده است.

رگولیت

رگولیت تکه‌هایی از سنگ و گردوغبار است که می‌تواند در فواصل طولانی جابه‌جا شود؛ زیرا بادهای قدرتمند مریخی آن را به اطراف تکان می‌دهند. «دنیس باکنر»، عضو تیم استقامت در ناسا ماه گذشته در وب‌سایت این آژانس فضایی نوشت:

«رگولیت برای ارائه بینش نسبت به چشم‌اندازی جهانی و محلی مریخ بسیار مهم است.»

او در این پست از این ماده به‌عنوان «ترکیبی از مواد معدنی مریخ» یاد کرده است.

استقامت هم‌اکنون در حال کاوش یک منطقه دلتای رودخانه باستانی در دهانه جیزرو است که تاریخچه شگفت‌انگیزی از آب در مریخ دارد. مریخ‌نورد در حال جمع‌آوری نمونه‌های سنگ و خاک با هدف بزرگ‌تری است: ارسال آن‌ها به زمین و بررسی از نزدیک توسط دانشمندان ناسا.

مریخ‌نورد استقامت

دانشمندان روی زمین با بررسی این سنگ‌ها و رگولیت‌های جمع‌آوری شده از مریخ، تلاش می‌کنند تا به حقایقی از تاریخ سیاره دست پیدا کنند و شاید در‌نهایت بتوانند وجود حیات باستانی در آن را کشف کنند.

هرچند سنگ و صخره‌ها ممکن است ستاره اصلی این نمایش به‌نظر برسند، اما کمی رگولیت می‌تواند گزینه اضافی جذابی برای دانشمندان باشد؛ زیرا هر‌چه بیشتر درباره این سیاره بدانیم، آمادگی بیشتری برای اکتشافات آینده خواهیم داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی