ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات
تکنولوژی

سان فرانسیسکو در مورد سیاست استفاده از ربات‌های قاتل توسط پلیس تجدیدنظر کرد

این طرح بحث برانگیز تا حد زیادی با واکنش شدید عموم مردم و مقامات همراه بوده و اکنون به طور موقت متوقف شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۸ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰

هفته گذشته یک سیاست جنجالی در سان فرانسیسکو تصویب شد که به‌موجب آن، افسران پلیس اجازه استفاده از «ربات های قاتل» در موقعیت‌های خاصی را که زندگی انسان دیگری تهدید می‌شود، داشتند. حالا گفته می‌شود که مقامات درباره این سیاست بحث‌برانگیز تجدید‌نظر کرده‌اند.

مخالفت با قانون استفاده از ربات قاتل توسط پلیس

طرح بحث‌برانگیز هفته گذشته توسط هیئت ناظران سان فرانسیسکو با 8 رأی مثبت در مقابل 3 رأی منفی مورد تأیید قرار گرفت که واکنش شدید ساکنان محلی و گروه‌های فعال را به‌همراه داشت. سیاست جدید اساساً به اداره پلی سان فرانسیسکو (SFPD) اجازه می‌دهد تا در 17 رباتی که در اختیار دارد، از مواد منفجره استفاده کند تا از این طریق، با تهدیدهایی که افسران پلیس یا اعضای دیگر را تهدید می‌کنند، مقابله کنند.

در توضیحات آن آمده است:

«ربات‌های فهرست‌شده در این بخش نباید به‌جز آموزش و شبیه‌سازی، بازداشت‌های جنایی، حوادث بحرانی، شرایط ضروری، اجرای حکم یا در حین بررسی‌های مشکوک دستگاه در بخش‌های دیگری مورد استفاده قرار بگیرند. ربات‌ها تنها زمانی به‌عنوان یک گزینه نیروی مرگبار مورد استفاده قرار می‌گیرند که خطر از دست دادن جان اعضای عمومی یا افسران قریب‌الوقوع باشد.»

ربات قاتل

لازم به ذکر است که استفاده خاص از «نیروی مرگبار» توسط ربات‌ها تاکنون در سان فرانسیسکو ممنوع یا تأیید نشده است، اما با تدوین رسمی چنین سیاستی برای استفاده قانونی از آن‌ها، این نگرانی وجود داشت که این امر بتواند استفاده از چنین فناوری را در آینده افزایش دهد و عادی‌سازی کند.

«هیلاری رونن» یکی از سه ناظری بود که هفته گذشته به این طرح رأی منفی داده و پس از رأی‌گیری جدید که تصمیم اولیه را تغییر داد، در توییت خود گفت:

«ما به تازگی استفاده از ربات‌های قاتل را در سن فرانسیسکو متوقف کردیم. یک تغییر کامل نسبت به هفته گذشته؛ عقل سلیم بر جریان غالب شد.»

درنهایت، باید اشاره کرد که این تجدید‌نظر ممکن است موقتی باشد. به گفته نشریه San Francisco Chronicle، این موضوع برای بحث و بررسی بیشتر به کمیته‌ای ارسال شده است و برای راه‌اندازی دائمی این پیشنهاد به رأی بیشتری نیاز دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی