ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مومیایی
علمی

باستان‌شناسان در یک شهر باستانی مصر، پرتره‌های تمام‌رنگی از مومیایی‌ها کشف کردند

علاوه بر این یافته‌ها، باستان‌شناسان مجسمه سفالی کمیاب الهه ایسیس آفرودیت را نیز در داخل یک تابوت چوبی کشف کرده‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۰ آذر ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

دولت مصر اعلام کرد که باستان‌شناسان مصری پرتره‌های تمام‌رنگی از مومیایی ها را کشف کرده‌اند که اولین نمونه‌هایی محسوب می‌شوند که در بیش از یک قرن گذشته پیدا شده‌اند.

محققان دو پرتره کامل از مومیایی‌های مصری و تکه‌هایی از نمونه‌های دیگر را در سایت حفاری Gerza در شهر فیوم، مصر پیدا کرده‌اند. این آثار هنری، اولین نمونه‌ها در نوع خود هستند که در 115 سال گذشته کشف شده‌اند.

این یافته‌ها از یک محل حفاری واقع‌شده در میان ویرانه‌های شهر باستانی فیلادلفیا پیدا شده است که به گفته مؤسسه باستان‌شناسی اتریش، در شمال شرقی شهر فیوم، تقریباً 120 کیلومتری جنوب غربی قاهره امروزی قرار دارد.

مصر باستان

به گزارش آرت‌نت نیوز، «فلیندرز پتری»، باستان‌شناس انگلیسی آخرین کسی بود که آثار هنری مشابهی را با کشف 146 پرتره مومیایی در یک گورستان رومی متعلق به سال 1911 پیدا کرد.

به گفته دولت مصر، این یافته‌ها اطلاعات شگفت‌انگیزی از شرایط اجتماعی، اقتصادی و مذهبی مردمی که حدود 2000 سال پیش در فیلادلفیا زندگی می‌کردند، ارائه می‌کند. این شهرک به مدت 600 سال محل سکونت یونانی‌ها و مصری‌ها بوده است.

سایر آثار کشف‌شده در کنار مومیایی‌ها

تیمی که از سال 2016 تاکنون در حال تحقیق روی محوطه سایت باستان‌شناسی Gerza بوده است، همچنین یک ساختمان تشییع جنازه، سوابقی نوشته‌شده روی پاپیروس و سفال‌ها و نیز تابوت‌های مربوط به دوره بطلمیوسی را نیز کشف کرده‌اند که قدمت آن‌ها به 305 قبل از میلاد تا 30 قبل از میلاد برمی‌گردد.

خدای باستانی

علاوه بر این یافته‌ها، باستان‌شناسان مجسمه سفالی کمیاب الهه «ایسیس آفرودیت» (Isis Aphrodite) را در داخل یک تابوت چوبی نیز کشف کرده‌اند.

طبق بیانیه‌ای که توسط دولت مصر منتشر شده است، بطلمیوس دوم فیلادلفوس، دومین فرعون دوران بطلمیوسی مصر از 246 تا 309 پیش از میلاد، فیلادلفیا را به‌عنوان یک روستای کشاورزی با هدف تأمین منابع غذایی بیشتر برای امپراتوری خود تأسیس کرده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی