ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی
علمی

امارات احتمالاً یکی از ماژول‌های اصلی ایستگاه فضایی دروازه ماه ناسا را طراحی می‌کند

بوئینگ در‌حال مذاکره با مقامات اماراتی است تا ماژول هوابند ایستگاه فضایی که برای وارد یا خارج‌شدن از آن استفاده می‌شود را بسازند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۴ آذر ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰

امارات در‌حال بررسی فرصت‌هایی برای مشارکت در طراحی بخشی از ایستگاه فضای برنامه‌ریزی شده ناسا است که به دور ماه می‌چرخد. شرکت هوافضای مستقر در ایالات متحده بوئینگ اعلام کرد که برای ماژول هوابند ایستگاه فضایی دروازه ماه (Lunar Gateway) که برای وارد یا خارج‌شدن از ایستگاه استفاده می‌شود، در‌حال گفت‌وگو با مقامات امارات است.

«جان مولهالند»، معاون و مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی در بوئینگ، به نشریه نشنال اعلام کرد که این شرکت با امارات روی مفهوم و طراحی ماژول کار می‌کند. دروازه ماه بخشی از برنامه‌های فضایی آرتمیس ناسا است که با وجود آن، انسان‌ها یک‌بار دیگر قرار است روی سطح ماه فرود بیایند.

مولهالند در مناظره فضایی ابوظبی گفت:

«یکی از مواردی که امارات متحده عربی روی آن کار می‌کند، ارزیابی این موضوع است که آیا آن‌ها ماژول هوابند را در ایستگاه نصب می‌کنند یا خیر که فوق‌العاده خواهد بود. به همین ترتیب، یکی از چیزهایی که ما سخت روی آن کار کرده‌ایم، کمک به امارات متحده برای ارائه مفهوم و طراحی سیستم هوابند است.»

توجه به ماه پس از پایان کار ایستگاه فضایی بین‌المللی

دروازه ماه

آژانس‌هایی فضایی در‌حال‌حاضر به‌دنبال بازنشستگی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) هستند و توجه آن‌ها در دوره جدید اکتشافات فضایی روی ماه و مریخ متمرکز شده است. ISS که فعالیت خود را از سال 2000 آغاز کرده، توسط آژانس‌های فضایی کشورهای مختلفی از جمله ایالات متحده، روسیه، کانادا و چند کشور اروپایی دیگر ساخته شده است.

حالا نوبت به کشورهای نوظهور در صنعت فضا مانند امارات رسیده است تا این فرصت را داشته باشند که در پروژه‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر نقش مهمی را ایفا کنند که این امر باعث می‌شود آن‌ها به فضا نیز دسترسی داشته باشند.

هنوز توافقی بین امارات و بوئینگ در مورد این پروژه امضا نشده و مولهالند اعلام کرد که آن‌ها هنوز در‌حال ارزیابی آن هستند.

عربستان سعودی یکی دیگر از کشورهای عربی محسوب می‌شود که به‌دنبال اجرای پروژه‌های عظیم در فضا است. انتظار می‌رود تا این کشور در اوایل سال آینده میلادی استراتژی فضایی جامع خود را اعلام کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی