ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تیک تاک
تکنولوژی

ممنوعیت استفاده از تیک‌تاک در گوشی‌ها و دستگاه‌های کارمندان فدرال آمریکا توسط سنا تصویب شد

این لایحه برای اجرا، هنوز باید توسط مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شود و پس از آن برای جو بایدن ارسال شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۴ آذر ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

مجلس سنای ایالات متحده با انجام رأی‌گیری صوتی لایحه‌ای را تصویب کرده است که به‌موجب آن، کارمندان فدرال از استفاده از برنامه اشتراک‌گذاری ویدیویی متعلق به چین تیک تاک (TikTok) در دستگاه‌های دولتی منع می‌شوند. این لایحه هنوز باید توسط مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شود و پس از آن برای جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده ارسال خواهد شد.

در طول چند سال گذشته، قانون‌گذاران آمریکایی به بهانه امنیت ملی شرکت‌های چینی را سرکوب کرده‌اند و این آخرین اقدام آن‌ها در این زمینه محسوب می‌شود که اعتقاد دارند پکن می‌تواند از این سرویس‌ها برای جاسوسی از آمریکایی‌ها استفاده کند.

تیک تاک در آمریکا

به گزارش گاردین، سنا در‌حالی چنین تصمیم گرفته است که ایالات‌های «داکوتای شمالی» و «آیووا» اخیراً دستگاه‌های دولتی را از استفاده از اپلیکیشن تیک‌تاک متعلق به شرکت چینی ByteDance منع کرده بودند؛ زیرا نگرانی‌هایی مبنی بر انتقال داده‌های آن به دولت چین وجود دارد.

فرماندار داکوتای شمالی و آیووا در اقدام خود، دستورالعمل‌هایی را صادر کردند که سازمان‌های اجرایی را از دانلود این برنامه روی تجهیزات دولتی منع می‌کند. حدود ده ایالات آمریکایی دیگر از جمله آلاباما و یوتا نیز اقدامات مشابهی را انجام داده‌اند.

همچنین بسیاری از آژانس‌های فدرال از جمله وزارت دفاع، امنیت داخلی و وزارتخانه‌های ایالتی هم اکنون تیک‌تاک را در دستگاه‌های دولتی ممنوع کرده‌اند. «جاش هاولی»، سناتور جمهوری‌خواه پیش از این گفته بود:

«تیک‌تاک یک خطر امنیتی بزرگ برای ایالات متحده است و جایی در دستگاه‌های دولتی ندارد.»

پاسخ تیک‌تاک به ادعاهای ایالات متحده

در مقابل، تیک‌تاک ادعا می‌کند که نگرانی‌های مطرح‌شده، عمدتاً از اطلاعات نادرست ناشی شده و دوست دارد با سیاست‌گذاران ملاقات کرده و در مورد اقدامات شرکت خود با آن‌ها صحبت کند. این شرکت اخیراً گفته است:

«از این موضوع که بسیاری از ایالت‌ها علیه تیک‌تاک که هیچ تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده ندارد، با کمک ابزار سیاسی خود سیاست‌هایی را که براساس دروغ‌های بی‌اساس شکل گرفته است، اتخاذ می‌کنند، بسیار ناامید هستیم.»

ممنوعیت تیک تاک

در سال 2022 نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا تلاش کرد تا کاربران جدید را از دانلود برنامه تیک‌تاک منع کند، اما در‌نهایت نتوانست چنین اقدامی را عملی کند.

مجلس نمایندگان باید لایحه سنا را تا قبل از پایان جلسه فعلی کنگره که انتظار می‌رود هفته آینده به پایان برسد، تصویب کند. باید دید در آینده چه تصمیم درباره ادامه فعالیت تیک‌تاک در ایالات متحده گرفته خواهد شد. این گزارش در‌حالی منتشر شده که شبکه اجتماعی اینستاگرام که متعلق به شرکت آمریکایی متا است، در چند وقت گذشته با معرفی ویژگی‌های جدیدی تلاش کرده تا رقیب جدی برای تیک‌تاک باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • mahzrb
  mahzrb | ۲۶ آذر ۱۴۰۱

  #آمریکا فیلتر میکنه نه تنها اشکالی نداره بلکه میشه مدیریت صحیح و خارق العاده بحران های امنیتی
  🔹 ولی #ایران فیلتر میکنه میشه دیکتاتوری، سرکوب،نبودی #آزادی و هزارتا اراجیف دیگه. و ایران نباید فیلتر کنه چون #اغتشاشات میخوابه! اغتشاشات هم بخوابه دلارها دیگه بهشون داده نمیشه و باید درب لجن خونه اشون رو تخته کنند.
  به همین وقاحت و بیشرفی

 • molavy
  molavy | ۲۴ آذر ۱۴۰۱

  باید فیلتر شکن بفرستیم براشون

 • محمدحسن
  محمدحسن | ۲۴ آذر ۱۴۰۱

  مگه اونجا آزادی نیست؟!

مطالب پیشنهادی