ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مشتری
علمی

کاوشگر ناسا تصویر جدیدی از قمر آتشفشانی سیاره مشتری را به اشتراک گذاشت

آیو، قمر مشتری فعال‌ترین جهان آتشفشانی منظومه شمسی ما محسوب می‌شود که از صدها آتشفشان تشکیل شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۲

جدیدترین تصویر از مأموریت جونو ناسا، آیو (Io) قمر سیاره مشتری را در مادون قرمز نشان می‌دهد که در آن شاهد نقاط آتشفشانی Io هستیم که سطح آن را مانند یک فلفل روشن کرده است و به شفق‌های قطبی مشتری سوخت‌رسانی می‌کند.

آیو فعال‌ترین جهان آتشفشانی منظومه شمسی ماست و پوسته سیلیکاتی آن را که مملو از گوگرد مذاب است، صدها آتشفشان تشکیل می‌دهند. برخی از این آتشفشان‌ها می‌توانند گدازه‌ها را تا حدود 15 کیلومتر از سطح خارج کنند.

در تصویر جدید که به‌تازگی منتشر شده است و در ادامه می‌توانید آن را مشاهده کنید، فضاپیمای جونو ناسا، با استفاده از طیف‌سنج تصویر نقشه‌برداری شفق مادون قرمز Jovian (JIRAM) خود، آیو را با تمام شکوه خود شکار کرده است. در تصویر، مناطق با دمای بالا روشن‌تر به‌نظر می‌رسند.

نحوه شکل‌گیری شفق‌های قطبی مشتری با کمک قمر آیو

نقاط آتشفشانی آیو از این نظر قابل‌توجه هستند که گفته می‌شود در تشکیل شفق‌های قطبی سیاره مشتری نقش دارند. «جاناتان نیکولز» و «استن کاولی» از دانشگاه لستر که در مقاله‌ای به این موضوع اشاره کرده‌اند، پس از تجزیه و تحلیل داده‌های جونو، استدلال کردند که آلاینده‌های آتشفشانی آیو پس از تعامل با میدان مغناطیسی مشتری، همراه با آن به قطب‌های سیاره می‌رود و در آنجا شفق‌های قطبی را ایجاد می‌کنند.

«اسکات بولتون»، محقق اصلی جونو در بیانیه ناسا گفت:

«تیم ما واقعاً هیجان‌زده است که مأموریت تمدید‌شده جونو شامل مطالعه قمرهای مشتری باشد. با هر پرواز نزدیک، ما توانسته‌ایم انبوهی از اطلاعات جدید را به‌دست بیاوریم. حسگرهای جونو برای مطالعه مشتری طراحی شده‌اند، اما ما از اینکه می‌توانند با رصد قمرهای مشتری وظایف بیشتری را انجام دهند، هیجان‌زده شده‌ایم.»

فضاپیمای جونو ناسا سال 2011 پرتاب شد و پس از پنج سال به مشتری رسید. در مأموریت اصلی خود 35 بار به دور سیاره چرخید که هر کدام از آن‌ها تقریباً 53 روز به طول انجامید تا 375 گیگابایت داده از جو مشتری و فضای داخلی آن جمع‌آوری کند. ناسا این مأموریت را در سال 2018 و بار دیگر در سال 2021 تمدید کرد و زمان تکمیل مأموریت آن برای سپتامبر 2025 برنامه‌ریزی شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی