ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

طرح فرضی از زمین و سیاره آبی فراخورشیدی
علمی

اخترشناسان دو سیاره فراخورشیدی مشابه زمین و مملو از آب کشف کردند

دانشمندان می‌گویند موفق به کشف بهترین شواهد کنونی از وجود آب در دو سیاره فراخورشیدی در فاصله 218 سال نوری از زمین شده‌اند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۶ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰

دانشمندان دانشگاه مونترال موفق به کسب اطلاعات بیشتر درباره دو سیاره فراخورشیدی جدید شده‌اند و می‌گویند این سیاره‌ها احتمالاً مملو از آب هستند. سیاره‌های مربوطه اولین‌بار توسط مأموریت کپلر کشف شده بودند، اما حالا با کمک تلسکوپ فضایی هابل و اسپیتزر مورد بررسی بیشتر قرار گرفته‌اند و به‌نظر می‌رسد که با بهترین شواهد موجود مبنی بر کشف دو سیاره آبی شبیه به زمین طرف هستیم.

دو سیاره Kepler-138 c و Kepler-138 d در فاصله 218 سال نوری ما در صورت فلکی شلیاق قرار دارند و به دور یک ستاره کوتوله سرخ می‌چرخند. «بیورن بنکه» از نویسندگان اصلی این مقاله و استاد اخترفیزیک دانشگاه مونترآل می‌گوید: «پیش‌تر تصور می‌کردیم سیاره‌هایی که کمی بزرگ‌تر از زمین هستند، توپ‌های بزرگی از فلز و سنگ، شبیه نسخه‌های بزرگ‌تر زمین هستند، به همین دلیل به آن‌ها ابرزمین می‌گفتیم.»

با‌این‌حال، بررسی‌های جدید به محققان نشان داده است که این دو سیاره با تصورات قبلی اخترشناسان تفاوت‌های زیادی دارند و بخش بزرگی از حجم آن‌ها از آب تشکیل شده است. بنکه می‌گوید: «این بهترین مدرکی است که تاکنون از سیاره‌های آبی پیدا کرده‌ایم؛ سیاره‌هایی که اخترشناسان مدت‌هاست نظریه وجود آن‌ها را مطرح کرده‌اند.»

آب در این دو سیاره شاید شبیه اقیانوس‌های زمین نباشد

حجم سیاره‌های کپلر-138 سی و دی سه برابر زمین و جرم آن دو برابر سیاره ماست. با‌این‌حال، سطح چگالی در این سیاره‌ها بسیار کمتر از زمین است. محققان می‌گویند آبی که در این سیاره وجود دارد ممکن است شبیه اقیانوس‌های زمین به‌طور مستقیم در سطح سیاره وجود نداشته باشد. با‌این‌حال، همین آب می‌تواند احتمال وجود حیات فرازمینی در این سیارات را افزایش دهد.

«کارولین پیائولت»، رهبر این مطالعه از مؤسسه تحقیقات Trottier می‌گوید: «دما در اتمسفر کپلر-138 دی احتمالاً بالاتر از نقطه جوش آب است و انتظار داریم که خود اتمسفر بخاری غلیظ و متراکم باشد. ولی زیر این اتمسفر بخاری احتمال وجود آب مایع در فشار بالا یا حالت دیگری از آب با فشار بالا موسوم به «مایع ابر‌بحرانی» مطرح است.»

نتایج این مطالعه در مجله علمی Nature Astronomy منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی