ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوای سرد
سلامت

محققان: هوای بسیار گرم یا سرد، خطر مرگ را در بیماران قلبی افزایش می‌دهد

محققان در پژوهشی تازه متوجه شده‌اند که افزایش یا کاهش شدید دما باعث افزایش مرگ‌ومیر در میان بیماران قلبی می‌شود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۶ آذر ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

دانشمندان با بررسی میلیون‌ها مورد مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی دریافته‌اند که آمار تلفات بیماران قلبی در روزهایی که هوا بیش از حد گرم یا سرد است، بیشتر می‌شود. این بیماری یکی از بزرگ‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در سراسر جهان است و طبق آمارها حدود 16 درصد از کل تلفات جهان را شامل می‌شود.

به گزارش یورونیوز، محققان می‌گویند مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی زمانی به بالاترین سطح خود می‌رسد که شرایط آب‌وهوایی از حالت عادی خارج می‌شود. آن‌ها با بررسی بیش از 32 میلیون مرگ به‌خاطر بیماری‌های قلبی-عروقی در صدها شهر در 27 کشور بین سال‌های 1979 تا 2019 تحقیق خود را انجام داده‌اند.

پژوهشگران می‌گویند تغییرات اقلیمی یکی از عواملی است که باعث افزایش دما و در‌نتیجه افزایش آمار تلفات در بیماران قلبی شده است. آن‌ها می‌گویند به‌ازای هر 1000 مرگ بر اثر این بیماری، آمار تلفات در روزهای بسیار گرم 2.2 نفر و در روزهای بسیار سرد 9.1 نفر بیشتر می‌شود.

بیماران قلبی مراقب تغییرات شدید دمای هوا باشند

بالاترین تغییر برای بیماران قلبی مربوط به افرادی بود که بر اثر نارسایی قلبی جان می‌باختند. آمار این افراد در روزهای بسیار گرم و سرد به‌ترتیب 2.6 و 12.8 نفر بیشتر می‌شد. «هیثم خریشاه»، از محققان این پژوهش از دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند می‌گوید: «از هر 100 مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی شاید یک مرگ مرتبط با دمای شدید هوا باشد، و اثر دما در مرگ‌ومیرهای ناشی از نارسایی قلبی بیشتر دیده شده است.»

این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که از هر چهار بیمار مبتلا به نارسایی قلبی، یک نفر ظرف 30 روز پس از ترخیص دوباره به بیمارستان برگردانده می‌شود و فقط 20 درصد بیماران تا 10 سال پس از تشخیص زنده می‌مانند.

در‌نتیجه، محققان پیشنهاد کرده‌اند که به این افراد نسبت به مواجهه با هوای بسیار گرم یا بسیار سرد هشدار داده شود. نتایج این مطالعه در مجله Journal Circulation متعلق به انجمن قلب آمریکا منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی