ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ
علمی

ادعای جدید دانشمندان: مریخ در دوران باستان در اتمسفر خود اکسیژن نداشته است

بااین‌حال دانشمندان تأکید کرده‌اند که با وجود این موضوع، نمی‌توان گفت که سیاره سرخ میزبان موجودات زنده‌ای نبوده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲ دی ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

مطالعه تجربی جدیدی که توسط دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس انجام شده است، هرگونه امیدی که دانشمندان به وجود اکسیژن در گذشته سیاره مریخ داشته‌اند را ناکام می‌گذارد. با‌این‌حال، در این تحقیق گفته شده که همچنان ممکن است موجودات زنده‌ای در سطح سیاره سرخ وجود داشته باشند.

دانشمندان در این تحقیقات جدید مدعی شده‌اند فقط به این دلیل که مریخ‌نوردهای ناسا در سال 2014 در سطح این سیاره اکسید منگنز کشف کرده‌اند، به این معنی نیست که اکسیژن واقعاً در جو آن وجود داشته است. درواقع آن‌ها متوجه شده‌اند که در شرایط مشابه مریخ، اکسیدهای منگنز می‌توانند به آسانی بدون حضور اکسیژن اتمسفر تشکیل شوند.

به گفته آن‌ها، مقادیر فراوانی از اکسید منگنز می‌تواند در مریخ به‌سادگی در حضور عناصر هالوژن مانند کلر و برم که در سیاره سرخ نسبت به زمین بسیار بیشتر یافت می‌شوند، تشکیل شده باشند.

«جفری کاتالانو»، استاد علوم زمین و سیاره‌شناسی در کالج هنر و علوم و نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید:

«هالوژن‌ها در مریخ به اشکال متفاوتی نسبت به زمین و در مقادیر بسیار بزرگ‌تری وجود دارند و ما حدس زده‌ایم که آن‌ها در شکل‌گیری منگنز بسیار مهم باشند.»

بنابراین کاتالانو و همکارانش آزمایش‌هایی را با استفاده از کلرات و برومات برای اکسیدکردن منگنز در نمونه‌های آب انجام دادند که شبیه مایعات موجود در سطح مریخ در گذشته باستان بوده است. آن‌ها با انجام این کار، متوجه شدند که تولید اکسید منگنز نیازی به حضور اکسیژن ندارد و به‌طور کلی اکسیژن قادر به تشکیل این عناصر نیست.

احتمال وجود موجودات زنده در مریخ همچنان وجود دارد

با‌این‌حال، دانشمندان تأکید کرده‌اند که با وجود این موضوع، نمی‌توان دقیقاً گفت که هیچ حیاتی در سیاره سرخ وجود نداشته است. «کاوشیک میترا»، دانشیار پژوهش فوق دکتری دانشگاه استونی بروک که در انجام این پژوهش همکاری داشته است، در این رابطه می‌گوید: «حتی روی زمین نیز چندین اشکال حیات وجود دارد که برای زنده‌ماندن به اکسیژن نیاز ندارند. من این تحقیق را به‌عنوان یک «شکست» در زمینه سکونت‌پذیری مریخ نمی‌دانم، فقط احتمالاً هیچ‌گونه حیات مبتنی بر اکسیژن در آن وجود نداشته باشد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی