ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شرکت TSMC تراشه 3 نانومتری
تکنولوژی

شرکت TSMC از همین هفته شروع به تولید انبوه تراشه‌های 3 نانومتری می‌کند

شرکت TSMC که تأمین‌کننده اصلی اپل محسوب می‌شود، از پنجشنبه همین هفته تولید انبوه تراشه‌های 3 نانومتری را آغاز می‌کند و انتظار می‌رود M2 پرو، اولین چیپ با این لیتوگرافی باشد؛ تراشه‌ای که در مک‌بوک ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۵ دی ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰

شرکت TSMC که تأمین‌کننده اصلی اپل محسوب می‌شود، از پنجشنبه همین هفته تولید انبوه تراشه‌های 3 نانومتری را آغاز می‌کند و انتظار می‌رود M2 پرو، اولین چیپ با این لیتوگرافی باشد؛ تراشه‌ای که در مک‌بوک پرو و مک مینی جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق گزارشی که از سوی دیجی‌تایمز منتشر شده است، TSMC از روز پنجشنبه، 29 دسامبر (8 دی‌ماه) تولید انبوه نسل بعدی تراشه‌هایش را کلید می‌زند. این گزارش دیجی‌تایمز با گزارش‌های اوایل سال جاری میلادی مبنی بر آغاز تولید انبوه این تراشه‌ها در اواخر 2022، در یک راستا قرار دارد.

در این گزارش گفته شده است که TSMC برای شروع تولید تجاری این تراشه‌ها یک مراسم برگزار می‌کند:

«طبق برنامه‌ریزی TSMC، یک مراسم در Fab 18 در پارک فناوری جنوب تایوان (STSP) در تاریخ 29 دسامبر برگزار خواهد شد که آغاز تولید تجاری تراشه‌ها با فناوری 3 نانومتری را اعلام می‌کند. به گفته منابع، TSMC در این رویداد همچنین برنامه‌هایش برای افزایش تولید تراشه‌های سه نانومتری در Fab را توضیح خواهد داد.»

تراشه اپل با لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC به‌زودی از راه می‌رسد

TSMC 3 نانومتری

در‌حال‌حاضر اپل از لیتوگرافی 4 نانومتری TSMC برای تراشه A16 Bionic مدل‌های پرو آیفون 14 استفاده می‌کند و نسل بعدی این تراشه‌، A17 Bionic با معماری 3 نانومتری از راه می‌رسد. اما پیش از این چیپ، به احتمال زیاد تراشه M2 پرو با این لیتوگرافی روانه بازار می‌شود.

طبق گزارشی که در ماه آگوست منتشر شد، M2 پرو احتمالاً اولین چیپ با لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC خواهد بود. انتظار داریم اوایل سال آینده میلادی، نسل جدید مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی با این تراشه از راه برسند. احتمالاً مک استودیو و مینی هم با این تراشه معرفی خواهند شد. اگر این شایعات صحت داشته باشند، تا چند ماه دیگر اولین تراشه‌های 3 نانومتری TSMC روانه بازار می‌شوند.

در سال آینده میلادی احتمالاً نسخه بهبودیافته لیتوگرافی TSMC هم از راه می‌رسد و تراشه M3 مبتنی بر آن خواهد بود؛ البته هنوز نمی‌توان درباره چنین موضوعی چندان مطمئن بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی