ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

هشدار مدیرعامل شاتل درباره طرح جدید وزارت ارتباطات: می‌تواند باعث نابودی صنعت ارتباطات ثابت شود

زیرمجموعه وزارت ارتباطات «در‌حال نهایی‌کردن شتاب‌زده پیشنهادی‌ است که قیمت امکانات پایه‌ مورد استفاده اپراتورهای ثابت را به‌شدت افزایش می‌دهد».

امیر مستکین
نوشته شده توسط امیر مستکین | ۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۹:۴۰

«احمدرضا نخجوانی»، مدیر‌عامل گروه شرکت‌های شاتل در گفت‌وگو با دیجیاتو از تهیه پیش‌نویس مصوبه‌ای در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، زیرمجموعه وزارت ارتباطات خبر داد که به گفته‌ او «می‌تواند به نابودی صنعت ارتباطات ثابت کشور بینجامد.»

مدیر‌عامل شاتل در مورد جزئیات این مصوبه به دیجیاتو توضیح داد:

«سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در‌حال نهایی‌کردن شتاب‌زده‌ی پیشنهادی‌ است که قیمت امکانات پایه مورد استفاده اپراتورهای ثابت را به‌شدت افزایش می‌دهد و در شرایطی که بیش از پنج سال است قیمت خدمات اینترنت تغییری نداشته، همان اپراتورهایی که در این روزگار سخت باقی مانده‌اند نیز از بین خواهند رفت! به عنوان مثال قرار است هزینه آماده‌سازی خط اینترنت، از ۶۰ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان افزایش یابد. هزینه نگه‌داری خط از ۱۰۰۰ تومان به ۶۵۰۰ تومان برسد، هزینه دریافتی برق متحول شود و حتی برای امکانات منصوبه‌ از سال‌های قبل، میلیاردها تومان هزینه ماهانه گرفته شود و در یک کلام، اپراتورها و مردم جامعه، بهای ناکارآمدی بخش‌های دیگر را بپردازند!»

او در‌خصوص چرایی نگرانی از این موضوع و همین‌طور اثری که این مصوبه بر اپراتورهای اینترنت ثابت می‌گذارد، توضیح داد: «اگر قیمت‌گذاری خدمات اینترنت آزاد می‌بود، ما این‌قدر نگران نبودیم و بر‌اساس شرایط بازار و رقابت، هزینه‌های خود را به هر شکل تأمین می‌کردیم و پوشش می‌دادیم. اما آخرین مصوبه قیمت‌گذاری خدمات اینترنت پرسرعت، مربوط به سال ۱۳۹۶ است و در این پنج سال، هزینه‌های ما صدها درصد رشد کرده است.»

نخجوانی اضافه کرد:

«ما نمی‌دانیم چه‌طور به این آقایان بگوییم ورود به مسئله قیمت‌گذاری در بازار رقابتی اشتباه است و نهادهای نظارتی باید تمرکز خود را بر توسعه رقابت و تنظیم بازارهای انحصاری بگذارند. بارها نیز درخواست کرده‌ایم ضمن آنکه تحقیق کنند در کجای دنیا چنین دخالت نادرستی اتفاق می‌افتد، نتیجه این رویکرد نا‌به‌جا را در جایگاه یک‌صد و پنجاهمی ارتباطات ثابت ایران در مقایسه با کشورهای جهان، سراغ بگیرند. یک روزگاری، کسی به ذهنش رسیده است که باید قیمت خدمات اینترنت توسط حاکمیت تعیین شود و این تصور اشتباه، در کشوری که درگیر تورم لجام‌گسیخته در همه ارکان خود است و نرخ کالاها، خدمات، ارز و همه چیز روزانه بالا می‌رود، همچنان پا بر جا مانده و صنعت ارتباطات ثابت را به نابودی کشانده است.»

او ادامه داد: «مگر سوبسید یا کمکی از سوی حاکمیت برای این بازار در نظر گرفته شده یا مگر سهم هزینه‌ای اینترنت در بودجه‌ی خانوارها چقدر است که از یک سو اجازه‌ی افزایش قیمت خدمات را نمی‌دهند و از سوی دیگر، به‌سادگی اجزای بهای تمام‌شده خدمات را با این مصوبه‌ بالا می‌برند.»

مدیر عامل شاتل اعلام کرد رخدادهای اخیر کشور، اپراتورهای ارتباطی را با چالش بسیار جدی کیفی و درآمدی روبه‌رو کرده و حداقل انتظار از وزارتخانه در این شرایط بحرانی، این است که به چالش‌های اساسی صنعت، دامن نزند؛ در غیر این صورت، باید در انتظار ورشکستگی کامل این صنعت نشست.

همه این اتفاق‌ها در‌حالی رخ می‌دهد که شرکت‌های شاتل، ایرانسل و مبین‌نت و رایتل در نامه‌هایی به وزارت ارتباطات خواسته‌اند تا فکری به حال کاهش درآمد شرکت‌ها به‌دلیل محدودیت‌های اینترنت شود. برای مثال در نامه خود مدیرعامل شاتل به وزارت ارتباطات که در هفته جاری رسانه‌ای شد، حتی احتمال توقف سرویس‌دهی به مشتریان در سراسر کشور در صورت ادامه شرایط و کاهش درآمدها، مطرح شده بود.


به روز رسانی ۱۱ دی ۱۴۰۱: وزارت ارتباطات در واکنش به همین گزارش دیجیاتو در مصاحبه با مدیرعامل شرکت شاتل، جوابیه‌ای منتشر کرد که به شرح زیر است:

«سایت خبری دیجیاتو در مطلبی با عنوان «هشدار مدیرعامل شاتل درباره طرح جدید وزارت ارتباطات: می‌تواند باعث نابودی صنعت ارتباطات ثابت شود» به موضوع تهیه پیش‌نویس مصوبه‌ای توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اشاره کرده که این مطلب نیازمند شفاف‌سازی است. خواهشمند است مطابق با ماده ۲۳ قانون مطبوعات نسبت به درج جوابیه زیر اقدام فرمایید.

در ابتدا باید اشاره کرد، در حال حاضر پیشنهاد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مرحله دریافت نظرات بوده و هنوز پیش‌نویس آن نهایی نشده است. همچنین در این مطلب عنوان شده است: «ورود به مسئله قیمت‌گذاری در بازار رقابتی اشتباه است» این در حالی است که قیمت‌گذاری نرخ خدمات عمده‌فروشی شرکت مخابرات ایران، به درخواست خود اپراتورها انجام می‌شود.

علاوه بر این، پیشنهاد «افزایش هزینه دریافتی برق» که در این مطلب به آن اشاره شده است، در راستای افزایش تعرفه توسط صنعت دیگری (وزارت نیرو) که بالطبع در تعرفه ارایه خدمت برق توسط شرکت مخابرات ایران، تاثیرگذار بوده، پیشنهاد شده است. در خصوص تعرفه برخی خدمات مخابرات به اپراتورها، مانند «نگهداری خط» نیز باید عنوان کرد، بر اساس بررسی‌های انجام شده، خدمت مذکور در حال حاضر با تعرفه‌ای که حدود ۱۵ سال پیش تعیین شده است و کمتر از هزینه تمام شده‌اش ارایه می‌شود. از همین رو ارایه چنین خدماتی برای شرکت مخابرات ایران توجیه اقتصادی ندارد و در صورت اجرایی شدن مصوبه، سود ناشی از ارایه این خدمت به مشترکان نهایی میان شرکت مخابرات ایران و دیگر اپراتورها توزیع می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Amir Tehran
    Amir Tehran | ۸ دی ۱۴۰۱

    این آقای نخجوانی گویا مشکل حافظه و فراموشی شدید دارند. چونکه ابتدای امسال بود که قیمت اینترنت ثابت با فشار ایشون و همکارانشان بیش از 100 درصد گران شد و الان ادعای گران نشدن اینترنت از سال 96 را دارند. جالبه بدونین که طبق آمار سرعت و کیفیت اینترنت ثابت تو ایران که این دوستان اراعه میکنن حتی از افغانستان کمتره اما گویا باید هزینه اینترنت ژاپن با سرعت پتابیت رو به آقایون بپردازیم

  • magnatic
    magnatic | ۷ دی ۱۴۰۱

    کی اهمیت میده به نظر های کارشناسان و خبرگانی مثل شما در عرصه های متفاوت در این کشور؟

مطالب پیشنهادی