ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

وزیر صمت: استقبال باعث افزایش قیمت خودرو است و با عرضه بیشتر، بازار را متعادل می‌کنیم

نمودار قیمت خودرو همچنان روبه بالا و صعودی گزارش می‌شود. اما چرا خودرو گران شد؟ کارشناسان معتقدند با عرضه قطره‌ چکانی خودرو به بازار یعنی شکاف عرضه و تقاضا، تورم حاکم بر اقتصاد و بالارفتن ...

نمودار قیمت خودرو همچنان روبه بالا و صعودی گزارش می‌شود. اما چرا خودرو گران شد؟

کارشناسان معتقدند با عرضه قطره‌‌چکانی خودرو به بازار، یعنی شکاف عرضه و تقاضا، تورم حاکم بر اقتصاد و بالارفتن نرخ ارز، قیمت‌ها به روند صعودی خود ادامه می‌دهند. البته وزیر صمت نظر متفاوتی دارد و معتقد است که تورم قیمت‌ها در بازار خودرو ناشی از صعودی‌شدن نرخ ارز و افزایش استقبال مشتریان برای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو است که مدیریت‌کردن این دو پارامتر نیز ارتباط مستقیمی به شرح وظایف وزارت صمت ندارد. بااین‌حال، این وزارتخانه قصد دارد تا با عرضه ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی وارداتی در شش ماه آینده و افزایش میزان تولید خودروهای داخلی،‌ بازار خودرو را متعادل کند.

در این رابطه، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد افزایش قیمت خودرو بیان می‌کند: «افزایش قیمت خودرو متأثر از افزایش قیمت تمام‌شده تولید آن در کارخانه نیست، بلکه متأثر از نگاه مردم به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای به خودرو است که با افزایش نرخ ارز به‌دنبال خرید خودرو و حفظ ارزش سرمایه خود هستند.»

«سیدرضا فاطمی امین» در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، بیان کرد: «سال گذشته ۳.۵ درصد و امسال ۴.۹ درصد رشد تولید و اقتصادی در بخش صنعت داشته‌ایم که خیلی امیدوارکننده است. البته نرخ ارز از پنج مسیر بر بازارهای کشور تأثیر می‌گذارد. یکی از این تأثیرات بر مواد اولیه است؛ مثلاً در‌خصوص محصولی مانند خودرو حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد از قطعات آن را متناسب با نوع خودرو وارد کشور می‌کنیم. وقتی که قیمت دلار افزایش می‌یابد، قیمت تمام‌شده خودرو نیز بالا می‌رود، ولی این قیمت تمام‌شده با قیمتی که اکنون در بازار است، متفاوت است.»

به گفته وزیر صمت، نکته مهم این است که: «از مسیر افزایش هزینه‌ها، قیمت خودرو در بازار در‌حال افزایش نیست. ما امروز یک قیمت تولیدکننده و یک قیمت بازار داریم. قیمت بازار بعضاً تا ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون بالاتر از قیمت تولیدکننده است. آنچه که در این دو ماه خیلی در این بازار آشفتگی ایجاد کرده، قیمت‌های بازار است. قیمت‌های بازار به‌دنبال افزایش قیمت قطعات بالا نرفته، بلکه از آنجا که عرضه و تقاضای خودرو در بازار متوازن نیست، خودرو به‌نادرستی تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده است و افرادی که می‌خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند، به سراغ خرید خودرو می‌روند.»

وزیر صنعت گفت: «وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند، قیمت خودرو نیز بالا می‌رود. اگر دلار پایین بیاید، قیمت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند. در سال‌های گذشته نیز دقیقاً قیمت‌های بازار با قیمت ارز بالا رفته و با قیمت ارز نیز پایین آمده است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی