ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

لیر دیجیتال
تکنولوژی

بانک مرکزی ترکیه اولین آزمایش «لیر دیجیتال» را با موفقیت تکمیل کرد

همچنین بانک مرکزی ترکیه قصد دارد در سال 2023 آزمایش‌های بیشتری را روی این ارز انجام دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۹ دی ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) اولین آزمایش ارز دیجیتال خود (CBDC)، لیر دیجیتال ترکیه را به پایان رساند و برای ادامه آزمایش‌ها در سال 2023 آماده می‌شود.

طبق بیانیه‌ای که توسط CBRT منتشر شده، مقام بانک مرکزی ترکیه گفته که «اولین تراکنش‌های پرداخت» خود با استفاده از لیر دیجیتال را با موفقیت انجام داده است. در ادامه بیانیه گفته شده که آزمایش‌های مدار‌بسته محدود با سرمایه‌گذاران حوزه فناوری در سه‌ماهه اول سال 2023 ادامه پیدا می‌کند و پس از آن در ادامه سال، این برنامه به بانک‌ها و شرکت‌های فناوری مالی منتخب گسترش می‌یابد.

نتایج این آزمایش‌ها از طریق یک «گزارش ارزیابی جامع» پیش از رونمایی از مراحل بعدی مطالعه، در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

بانک مرکزی دیجیتال

برنامه‌های ترکیه برای لیر دیجیتال

CBRT در بیانیه جدید خود اعلام کرده است که به آزمایش استفاده از فناوری‌های توزیع‌شده در سیستم‌های پرداخت و «ادغام» آن‌ها با سیستم‌های پرداخت فوری ادامه خواهد داد. همچنین مطالعه جنبه‌های حقوقی لیر دیجیتال مانند «اقتصاد» و «چارچوب قانونی» در مورد دیجیتالی‌شدن، را همراه با الزامات تکنولوژیکی آن در اولویت قرار می‌دهد.

بانک مرکزی ترکیه اولین‌بار اعلام کرد که در سپتامبر 2021 با یک پروژه تحقیقاتی به نام «تحقیق و توسعه لیر دیجیتال بانک مرکزی ترکیه» به‌دنبال مزایای معرفی لیر ‌دیجیتال ترکیه است. در آن زمان، دولت هیچ تعهدی به دیجیتالی‌سازی نهایی ارز کشور نداشت و خاطرنشان کرد که «هیچ تصمیم نهایی در مورد صدور لیر دیجیتال ترکیه نگرفته است.»

چندین کشور دیگر از جمله بریتانیا و قزاقستان نیز اخیراً آزمایش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود را آغاز کرده‌اند.

بانک انگلستان درخواست‌هایی را برای اثبات مفهوم کیف پول ارز دیجیتال خود باز کرده و بانک مرکزی قزاقستان معرفی یک ارز بانک مرکزی داخلی را در اوایل سال 2023 با اجرای مرحله‌ای طی سه سال توصیه کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۱۰ دی ۱۴۰۱

    به ایران نرسه صلوات
    ای کاش سطح اعتراضاتمون بالا بود و به اینا اعتراض میکردیم

مطالب پیشنهادی