ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی بین‌المللی
علمی

ناسا احتمالاً برای برگرداندن فضانوردان ایستگاه فضایی به کمک اسپیس ایکس نیاز پیدا می‌کند

به‌دنبال مشکلی که برای فضاپیمای سایوز روسیه به‌وجود آمده، ناسا احتمال همکاری با اسپیس ایکس برای نجات فضانوردان ایستگاه فضایی را بررسی می‌کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۰ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

وضعیت بازگشت فضانوردانی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور دارند، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته، چون فضاپیمای سایوز MS-22 روسیه دچار مشکل فنی شده است و شاید نتواند این افراد را به زمین برگرداند. از‌این‌رو، ناسا احتمالاً برای دریافت کمک به‌سراغ اسپیس ایکس خواهد رفت.

ناسا در یک پخش زنده اینترنتی در تاریخ 14 دسامبر (23 آذر) اعلام کرد که کپسول سایوز MS-22 ظاهراً دچار نشتی در سیستم خنک‌کننده خود شده است. این اتفاق یک راهپیمایی فضایی را به تأخیر انداخت و از آن مهم‌تر، احتمالاً باعث می‌شود دو فضانورد روسی و یک فضانورد آمریکایی نتوانند به زمین برگردند.

ایستگاه فضایی بین‌المللی در‌حال‌حاضر از هفت فضانورد میزبانی می‌کند، ولی سه نفر آن‌ها قرار بود در ماه مارس 2023 (اسفند-فروردین) به زمین برگردانده شوند. حالا اگر کپسول سایوز به‌موقع تعمیر نشود، این مأموریت احتمالاً با مشکل مواجه خواهد شد.

اسپیس ایکس ناجی فضانوردان ایستگاه فضایی می‌شود؟

اگرچه هنوز حدود سه ماه تا زمان اجرای این مأموریت زمان باقی مانده است، ولی ناسا و روسکاسموس، سازمان فضایی روسیه به‌دنبال گزینه‌های جایگزین هستند. روسکاسموس در‌نظر دارد که یک راکت سایوز دیگر را به ایستگاه فضایی بفرستد، اما ناسا از احتمال همکاری با اسپیس ایکس خبر داده است.

سخنگوی این سازمان به رویترز گفته است: «ما از اسپیس ایکس سؤالاتی درباره توانایی آن‌ها در بازگرداندن فضانوردان با کپسول دراگون پرسیدیم، اما فعلاً تمرکز اصلی ما روی این گزینه نیست.» اسپیس ایکس هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

کپسول دراگون اسپیس ایکس در‌حال‌حاضر در کنار سایوز، تنها فضاپیمایی است که سابقه وصل‌شدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی را دارد. بنابراین طبیعی است که اگر سایوز نتواند فضانوردان را به زمین برگرداند، احتمالاً اسپیس ایکس وارد کار می‌شود تا این مأموریت را انجام دهد.

روسکاسموس چندی پیش گفته بود که فعلاً نیازی به تخلیه اضطراری فضانوردان نیست. این سازمان می‌گوید به‌خاطر مشکل نشتی، دمای سایوز در وضعیت ناپایدار قرار گرفته است، اما شرایط قابل اصلاح به‌نظر می‌رسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی