ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

TSMC
کسب و کار

رکود بازار به شرکت تراشه‌ساز TSMC نیز رسید: انتظار فروش کمتر در فصل اول 2023

به همین دلیل، غول تراشه‌سازی مستقر در تایوان قصد دارد تا هزینه‌های خود را کاهش دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۳ دی ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰

شرکت صنایع نیمه‌رسانای تایوان (TSMC) فروشی ضعیف‌تر از برآورد تحلیلگران را پیش‌بینی کرد و گفت که با آماده‌شدن صنعت تراشه برای رکود بالقوه و کنترل‌های تجاری سخت‌تر ایالات متحده، هزینه‌های خود را کاهش خواهد داد.

طبق گزارش بلومبرگ، TSMC اعلام کرده است که فروش سه‌ماهه اول سال جدید آن 16.7 تا 17.5 میلیارد دلار خواهد بود. تحلیلگران به‌طور متوسط فروش 17.9 میلیارد دلاری را پیش‌بینی کرده بودند. غول تراشه‌سازی همچنین گفت که هزینه‌های سرمایه‌ای آن در سال جاری قرار است از 36.3 میلیارد دلار در سال 2022 به 32 تا 36 میلیارد دلار کاهش پیدا کند.

بنابراین TSMC ممکن است در سه‌ماهه اول سال جدید نسبت به چهار سال گذشته، اولین کاهش درآمد خود را تجربه کند که این موضوع عمق رکود جهانی تقاضای فناوری را نشان می‌دهد.

این شرکت روی فناوری و مزایای گستردگی خود شرط‌بندی می‌کند تا بتواند بدترین رکود را پشت سر بگذارد. درحال‌حاضر، ایالات متحده کنترل‌های تجارت چیپ را تشدید کرده است، درحالی‌که افزایش نرخ بهره، افزایش تورم و نگرانی از رکود بالقوه جهانی باعث شده تا مصرف‌کنندگان هزینه‌های خود را محدود کنند.

کاهش انتظارات بازار از TSMC

برخی از بزرگ‌ترین بانک‌های وال استریت نسبت به TSMC رفتار محتاطانه‌ای را پیش گرفته‌اند. هفته گذشته، گلدمن ساکس و یوبی‌اس (UBS AG) گفتند که انتظار دارند میزان فروش آن در سال 2023 تغییر چندانی نداشته باشد و UBS قیمت هدف خود برای سهام آن را کاهش داد. همچنین براساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط بلومبرگ، تحلیلگران میانگین هدف خود را در 10 ماه گذشته 39 درصد کاهش داده‌اند تا به کمترین میزان خود در سال اخیر برسد.

علاوه‌بر‌این، TSMC برای تنوع بخشیدن به توزیع جغرافیایی تولید تراشه‌های پیشرفته خود تحت فشار است و با دولت‌هایی مانند ایالات متحده و ژاپن برای ایجاد یک گستره بین‌المللی‌تر همکاری می‌کند. سیاست‌گذاران و مشتریان جهانی آن نیز نسبت به اتکای TSMC به تایوان، جزیره‌ای که چین آن را تهدید به حمله کرده است، نگران هستند و این شرکت را تحت فشار قرار داده‌اند تا بخشی از تولید خود را به خارج از کشور منتقل کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی