ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هیوندای e-corner
اخبار خودرو

هیوندای موبیس با ماژول e-Corner پارک دوبل را به یک خاطره تبدیل می‌کند [تماشا کنید]

شرکت هیوندای شاخه‌ای با نام موبیس (Mobis) دارد که در زمینه قطعات یدکی و فناوری خودران فعالیت می‌کند.

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۲۴ دی ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

شرکت هیوندای شاخه‌ای با نام موبیس (Mobis) دارد که در زمینه قطعات یدکی و فناوری خودران فعالیت می‌کند. این شاخه اخیراً با رونمایی پروتوتایپی خاص از آیونیک 5 در CES 2023، توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. آنچه که باعث جذابیت این پروتوتایپ شده، تجهیز آن به ماژولی پیشرفته به اسم e-Corner است. با اتکا به این ماژول، چرخ‌ها تا 90 درجه زاویه می‌گیرند، از‌این‌رو خودرو می‌تواند نسبت به راستای اتاق خود، به‌طور عمودی حرکت کند.

هیوندای e-Corner

هیوندای موبیس e-Corner؛ یک پکیج کامل

ماژول e-Corner شامل موتور برقی، کمک‌فنر، ترمز و فرمان می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، مهندسان اجزای لازم برای حرکت، توقف، جذب ضربه و فرمان‌پذیری را در این ماژول تجمیع کرده‌اند. این ماژول فضای کمی را اشغال می‌کند و به‌صورت مستقل برای هر چرخ قابل‌استفاده است. در ویدیوی زیر می‌توانید با ساختار ماژول بهتر آشنا شوید.

ایده اولیه از ماژول پیشرفته هیوندای موبیس ابتدا در سال 2018 رونمایی شد. این شرکت امسال با تجهیز هر چهار چرخ آیونیک 5 به ماژول مذکور، قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن را بهتر به نمایش گذاشته است. همان‌گونه که در ویدیوی ضمیمه‌شده می‌توانید ببینید، این ماژول مانور چالش‌برانگیزی مثل پارک دوبل را به یک خاطره تبدیل می‌کند!

ماژول پیشرفته هیوندای موبیس دور درجای 360 درجه را برای خودروها به ارمغان می‌آورد. البته با توجه به امکان چرخش مستقل هر چهار چرخ، امکان حرکت مورب نیز وجود دارد؛ یعنی چیزی مثل قابلیت حرکت خرچنگی در هامر برقی. علاوه‌براین، یک خودروی مجهز به ماژول هیوندای موبیس می‌تواند مثل لیفت‌تراک از قدرت مانور بالایی در فضاهای تنگ و باریک برخوردار باشد.

هیوندای e-Corner

در رابطه با جزئیات و مشخصات فنی ماژول e-Corner هیوندای موبیس، اطلاعات بیشتری در دست نیست. اما با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌ها، باید گفت این ماژول پتانسیل بالایی در افزایش قدرت مانورپذیری خودروها و ساده‌سازی خطوط مونتاژ دارد.

بد نیست اشاره کنیم ایده هیوندای موبیس تازه نیست و نسخه اولیه آن در سال 1927 در پاریس رونمایی شد. در این ایده چرخ‌های جلو خلاف جهت هم چرخیده و با سپر هم‌راستا می‌شدند. با این کار، خودرو حول محور عقب خود می‌چرخید. چند سال بعد هم اختراعی در آمریکا با نام The Park-Car به ثبت رسید. این اختراع که احتمالاً ویدیوی آن را در اینستاگرام دیده‌اید، چرخ پنجمی به قسمت عقب خودرو اضافه می‌کرد و با کمک آن، راننده می‌توانست راحت‌تر اتومبیل خود را پارک کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی