ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مصر
علمی

باستان‌شناسان در مصر یک مقبره فراعنه 3500‌ساله کشف کردند

باستان‌شناسان اعتقاد دارند که در این مقبره، بقایای مربوط به دودمان هجدهم فراعنه نگهداری می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ دی ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

مقامات مصری از کشف یک مقبره باستانی در شهر اقصر خبر دادند که قدمت آن به حدود 3500 سال قبل برمی‌گردد. باستان‌شناسان اعتقاد دارند که در این مقبره، بقایای مربوط به دودمان هجدهم فراعنه نگهداری می‌شود.

طبق گفته رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر، این مقبره توسط محققان مصری و انگلیسی در ساحل غربی رود نیل، جایی که دره معروف ملکه‌ها و پادشاهان قرار دارد، کشف شده است. او گفت:

«اولین عناصر کشف‌شده در داخل مقبره نشان می‌دهد که قدمت آن به دودمان هجدهم فراعنه آخناتون و توت‌عنخ‌آمون برمی‌گردد.»

مقبره باستانی مصر

سلسله هجدهم، بخشی از دوره تاریخ مصر محسوب می‌شود که به پادشاهی جدید معروف است و در سال 1292 قبل از میلاد به پایان رسید و از پررونق‌ترین سال‌های مصر‌ باستان به‌ شمار می‌رود.

«پیرز لیترلند» از دانشگاه کمبریج و رئیس هیئت تحقیقاتی بریتانیا گفت که این مقبره ممکن است به یک همسر سلطنتی یا شاهزاده خانمی از تبار توتموسید تعلق داشته باشد. همچنین به گفته «محسن کامل»، باستان‌شناس مصر‌ی فضای داخلی معبد «در وضعیت بدی» قرار دارد. او در بیانیه خود توضیح می‌دهد که بخش‌هایی از آن ازجمله کتیبه‌ها «در سیل‌های باستانی که اتاق‌های دفن را پر از شن و رسوب سنگ آهک می‌کرد، ویران شده است.»

مصر باستان

مصر در سال‌های اخیر از چندین اکتشاف مهم باستان‌شناسی پرده‌برداری کرده است که مهم‌ترین آن‌ها در قبرستان سقاره در جنوب قاهره، پایتخت مصر قرار داشته است. این اکتشافات یکی از مؤلفه‌های کلیدی تلاش‌های مصر‌ برای احیای صنعت گردشگری بوده است که نکته اصلی و مهم آن موزه بزرگ مصر‌ در نزدیکی اهرام جیزه است که با تأخیر زیادی همراه بوده.

کشور 104 میلیون نفری مصر از بحران اقتصادی شدیدی رنج می‌برد. طبق آمار رسمی، صنعت گردشگری مصر 10 درصد از تولید ناخالص داخلی و حدود دو میلیون شغل را به خود اختصاص داده، اما به‌دلیل ناآرامی‌های سیاسی و همه‌گیری کووید، این صنعت ضربه شدیدی خورده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی