ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مایکروسافت و OpenAI
تکنولوژی

مایکروسافت چندین میلیارد دلار در شرکت سازنده ChatGPT سرمایه‌گذاری می‌کند

مایکروسافت در بیانیه‌ای اعلام کرد که طی یک قرارداد چند میلیارد دلاری، قرار است همکاری‌های بیشتری با شرکت OpenAI داشته باشد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۴ بهمن ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰

مایکروسافت یک بار دیگر در شرکت OpenAI سرمایه‌گذاری می‌کند. این غول فناوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک سرمایه‌گذاری چندین میلیارد دلاری روی OpenAI انجام خواهد داد تا کاربردهای فناوری‌های این شرکت را گسترش دهد. به‌علاوه، این فناوری‌ها قرار است در سرویس‌های Azure نقش مهمی بازی کنند.

براساس این توافق، مایکروسافت سرمایه‌گذاری‌های خود در زمینه توسعه و پیاده‌سازی سیستم‌های ابررایانش را برای کمک به تحقیقات OpenAI افزایش می‌دهد. بخش مهم این قرارداد می‌گوید مایکروسافت شریک ابری انحصاری OpenAI خواهد بود و سرویس‌های ابری این شرکت از محصولات، تحقیقات و APIهای OpenAI میزبانی خواهند کرد.

مایکروسافت همچنین می‌خواهد از مدل‌های OpenAI در محصولات تجاری و مصرفی مختلف خود استفاده کند. پیش‌تر شایعه شده بود که این شرکت می‌خواهد برای رقابت با گوگل، قابلیت‌های ChatGPT را در موتور جستجوی بینگ پیاده‌سازی کند. به‌علاوه، حتی شاید برخی از فناوری‌های زبانی هوش مصنوعی OpenAI در نرم‌افزارهایی مثل ورد، پاورپوینت و Outlook پیاده‌سازی شود.

خدمات OpenAI به پلتفرم Azure مایکروسافت می‌آید

این شرکت دقیقاً مشخص نکرده است که با چه رقمی در OpenAI سرمایه‌گذاری می‌کند (گزارشی در گذشته به مبلغ 10 میلیارد دلار اشاره داشت)، اما می‌خواهد در آینده این روابط انحصاری را افزایش دهد تا قابلیت‌های بیشتری را به سرویس Azure OpenAI اضافه کند. مایکروسافت هفته گذشته عرضه این سرویس را آغاز کرد که شامل چند مدل هوش مصنوعی مانند GPT-3.5، کدکس و DALL-E می‌شود.

«ساتیا نادلا»، مدیرعامل مایکروسافت، درباره این سرمایه‌گذاری می‌گوید: «ما رابطه خود با OpenAI را حول محور یک جاه‌طلبی مشترک برای پیشبرد مسئولانه تحقیقات هوش مصنوعی و افزایش دسترسی به هوش مصنوعی به‌عنوان یک پلتفرم فناوری جدید شکل دادیم. در فصل جدید این همکاری، توسعه‌دهندگان و سازمان‌ها در صنایع مختلف از طریق Azure به بهترین زیرساخت‌ها، مدل‌ها و مجموعه ابزارهای هوش مصنوعی دسترسی پیدا می‌کنند تا اپلیکیشن‌های خود را ساخته و آن‌ها را اجرا کنند.»

«سم التمن»، مدیرعامل OpenAI هم می‌گوید: «در سه سال گذشته همکاری ما فوق‌العاده بود. ارزش‌های مدنظر ما در نگاه مایکروسافت مهم شمرده می‌شوند و هیجان‌زده‌ایم تا به تحقیقات مستقل خود ادامه دهیم و به‌سمت ساخت ابزارهای هوش مصنوعی پیشرفته‌ای حرکت کنیم که برای همه مفید خواهند بود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی