ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مصر
علمی

باستان‌شناسان در مصر یک شهر 1800ساله رومی را به‌طور کامل از زیر خاک بیرون آوردند

این شهر مسکونی باستانی شامل تعدادی ساختمان مسکونی، دو برج کبوتر و تعدادی کارگاه می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

باستان‌شناسان مصری یک «شهر مسکونی کامل از دوران روم» با قدمت 1800 سال را در قلب شهر جنوبی اقصر، مصر کشف کردند. به گفته «مصطفی وزیری»، رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر، این شهر که قدمت آن به قرن دوم و سوم می‌رسد، «قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شهری است که در ساحل شرقی اقصر کشف شده است.»

وزیری در بیانیه خود گفت که باستان‌شنان تعداد ساختمان مسکونی، دو برج کبوتر (که برای نگهداری کبوترها استفاده می‌شود) و تعدادی کارگاه فلزی را کشف کرده‌اند. همچنین داخل این کارگاه‌ها، مجموعه‌ای از کوزه‌ها، ابزار و «سکه‌های رومی برنزی و مسی» پیدا شده است.

شهر باستانی

بیشتر فعالیت‌های باستان‌شناسی شهر اقصر که تاکنون مواد باستانی مختلفی در آن کشف شده، روی معابد و مقبره‌ها متمرکز شده است، بنابراین کشف این شهر مربوط به دوران روم یک مورد نادر برای کشور مصر محسوب می‌شود. فقط در سال گذشته، 60 بقایای مومیایی‌شده و یک مقبره سلطنتی جدید در اقصر کشف شده است.

همچنین دره پادشاهان و ملکه‌ها (گورستان فرعون‌های مصر باستان) در شهر اقصر قرار دارد که تاکنون تعدادی مقبره سنگی حفاری‌شده در آن پیدا شده است.

تلاش مصر برای رشد صنعت گردشگری

صنعت گردشگری

تمرکز مصر روی ترویج و نشان‌دادن اکتشافات شهر اقصر مانند این گزارش، به‌عنوان بخشی از یک تلاش بزرگ‌تر برای احیای صنعت گردشگری این کشور انجام می‌شود که پس از سال‌ها ناآرامی سیاسی و همه‌گیری کووید-19 بسیار تضعیف شده بود. صنعت گردشگری مصر حدود دو میلیون شغل ایجاد کرده است و 10 درصد از تولید ناخالص داخلی آن را پوشش می‌دهد.

درهمین‌حال، اواخر سال جاری میلادی، انتظار می‌رود که این کشور «موزه بزرگ مصر» را در نزدیکی اهرام جیزه افتتاح کند که علاقه‌مندان این حوزه از مدت‌ها در انتظار آن بودند. این بزرگ‌ترین موزه آثار تاریخی جهان خواهد بود و حدود 650 میلیون دلار روی آن هزینه شده است و بسیاری از گنجینه‌های باستان‌شناسی در آن به نمایش گذاشته خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی