ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ChatGPT مدارس
تکنولوژی

سازنده ChatGPT قابلیت تشخیص متن‌های نوشته‌شده توسط هوش مصنوعی را عرضه کرد

چت‌بات ChatGPT به قابلیت جدیدی مجهز شد که می‌تواند تشخیص بدهد یک متن توسط انسان نوشته شده است یا هوش مصنوعی.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰

حدود دو ماه پس از عرضه عمومی چت‌بات ChatGPT که می‌تواند تکالیف دانش‌آموزان و دانشجویان را انجام دهد، شرکت OpenAI، سازنده این هوش مصنوعی، از ابزار جدیدی رونمایی کرده است که به معلمان و استادان کمک خواهد کرد تا مقاله‌های نوشته‌شده با این چت‌بات را تشخیص دهند.

به گزارش سی‌ان‌ان، OpenAI ساعاتی پیش قابلیت جدیدی را برای ChatGPT معرفی کرد که به کاربر اجازه می‌دهد امکان بررسی‌کردن یک نوشته را داشته باشد. با این ویژگی کاربر از این چت‌بات می‌خواهد تا تشخیص دهد که یک متن توسط انسان نوشته شده است یا هوش مصنوعی؛ البته این شرکت اذعان کرده که این قابلیت کامل و بی‌نقص نیست.

این ویژگی روی متون انگلیسی کار می‌کند و سعی دارد با کمک یادگیری ماشینی، ماهیت نویسنده را تشخیص دهد. زمانی که کاربر متن را به ChatGPT می‌دهد، این چت‌بات به او اعلام می‌کند که چقدر احتمال دارد یک هوش مصنوعی آن را نوشته باشد.

«لاما احمد»، مدیر بخش تحقیقات سیاست‌های OpenAI، می‌گوید جامعه معلمان خواستار چنین قابلیتی برای ChatGPT بودند و حالا این ابزار عرضه شده است. بااین‌حال، او تأکید می‌کند که نتایج عملکرد این ویژگی قطعی نیستند: «واقعاً توصیه نمی‌کنیم که از این ابزار به‌تنهایی نتیجه‌گیری کنید؛ چون می‌دانیم که این قابلیت می‌تواند اشتباه کند و در برخی مواقع اشتباه خواهد کرد.» بنابراین مهم است که یک انسان هم در پروسه ارزیابی دخیل باشد.

برای بررسی تکالیف نباید تنها به ChatGPT اکتفا کرد

لاما احمد می‌گوید بعضی از معلمان و اساتید از تکالیف قبلی دانش‌آموزان و دانشجویان برای بررسی کارهای جدید آن‌ها استفاده می‌کردند. حالا اگرچه این ابزار می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا کار ساده‌تری در این زمینه داشته باشند، اما باید خیلی مراقب باشند که در اعلام تقلب آکادمیک شتاب‌زده عمل نکنند.

«جن لیکی»، مدیر تیم هماهنگی OpenAI، می‌گوید با وجود اشتباهات که این ویژگی جدید ممکن است داشته باشد، بخشی از هدف این شرکت از عرضه این ابزار، فراهم‌سازی بستر گفت‌وگو درباره این مسئله است که آیا انسان‌ها این حق را دارند که بدانند چه زمانی با یک هوش مصنوعی طرف بوده و چه زمانی با آثار انسانی روبه‌رو هستند یا خیر: «این سؤال خیلی بزرگ‌تر از کاری است که ما انجام می‌دهیم؛ جامعه به‌طور کلی باید با این پرسش دست‌وپنجه نرم کند.»

پیش‌تر محققان دانشگاه استنفورد ابزاری را برای شناسایی متون ساخته‌شده با ChatGPT معرفی کرده بودند. همچنین مدرسه‌ای در لندن اعلام کرده بود که در شرایط فعلی شاید ارائه تکلیف به شیوه فعلی را کنار بگذارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی