ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تسریع قدرت یادگیری
علمی

برخی فرکانس‌های خاص می‌توانند قدرت یادگیری مغز را تا ۳ برابر بیشتر کنند

آيا مغز انسان می‌تواند در فرآیند یادگیری پیشرفته‌تر ظاهر شود؟

نیما جلالی
نوشته شده توسط نیما جلالی | ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

مغز یکی از شگفتی‌هایی است و ما تمام تصمیم‌های سخت و آسان زندگی خود را به واسطه این عضو حیرت‌انگیز می‌گیریم. به گزارش منبع آگاه، تحقیقات علمی جدید حاکی از این هستند که پالس‌های نوری و الگوهای تصویری خاص می‌توانند روی قدرت یادگیری مغز تاثیر گذاشته و آن را تا ۳ برابر حالت عادی افزایش دهند. بنابراین می‌توان گفت که قدرت مغز انسان بیش از پیش مورد شناخت قرار گرفته است؛ اما جزئیات دقیق این تحقیق علمی چیست؟

مغز انسان در فرکانس‌های خاص، قدرت یادگیری بیشتری دارد

تسریع یادگیری مغز

برای بهبود سلامت مغز راه‌های مختلفی وجود دارد؛ اما برای افزایش قدرت یادگیری مغز چه کار می‌‌توان کرد؟ محققان دانشگاه کمبریج روی این موضوع تحقیق کرده‌اند و نتایج آن منتشر شده است. مغز در حالت استراحت فرکانسی بین ۸ تا ۱۲ هرتز در طیف موج آلفا دارد. همان‌طور که پروفسور «زوئی کورتزی» می‌گوید، مغز هر فرد فرکانس خاص خودش را داراست؛ اما اگر بخواهید مغز خود را به یادگیری سریع‌تر وادار کنید باید الگوهای تصویری با فرکانس خاص را به کار بگیرید. این عمل منجر به تسریع بیشتر یادگیری در شما خواهد شد.

پروفسور کورتزی و تیمش با شبیه‌سازی فرکانس‌های سازگار با مغز، توانستند انعطاف پذیری و قدرت یادگیری مغز را به طرز چشمگیری بهبود ببخشند. به‌کارگیری این پالس‌های نوری -از جمله نوعی مربع سفید چشمک‌زن با پس‌زمینه سیاه- می‌توانند از دوران کودکی تا بزرگسالی به یادگیری بهتر کمک کند. البته در نظر داشته باشید که این فرکانس‌ها برای هر فرد منحصر به فرد بوده و فرکانس سازگار با مغز دو نفز یکسان نیست.

تیم محققین دانشگاه کمبریج از ۸۰ داوطلب بین ۱۸ تا ۳۵ سال نوار مغز گرفتند و توانستند با شبیه‌سازی سناریوهای مختلف، فرکانس اصلی مغز هر فرد را تعیین کنند. مغز هر انسان در این فرکانس‌ها به بالاترین کارآیی خود می‌رسد. در نهایت با ایجاد مربع‌های چشمک زن اختصاصی ۱.۵ ثانیه‌ای، تواسنتند به نتایج مهمی برسند. بر همین اساس، پالس‌های نوری مذکور می‌توانند قدرت یادگیری مغز را تحت تاثیر قرار دهند. این آزمایشات ۸۰۰ بار انجام شدند.

تسریع قدرت یادگیری

توجه داشته باشید که این آزمایش برای تمام داوطلبان تاثیرگذار نبود و عملکرد یادگیری برخی هم تراز با پیش از شروع آزمایش بوده است. با این وجود گروهی که تحت تاثیر آزمایش قرار گرفتند توانستند یادگیری تسریع یافته خود را در پروسه‌های بعدی نیز حفظ کنند. در جمع‌بندی می‌توان گفت که این آزمایش نوید بخش بهبود قدرت یادگیری در افراد کم تمرکز است و با تعیین فرکانس مناسب مغزی، به این امر مهم دست یافت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

    تهش معلوم میشه به خاطر توجه به مورد آزمایش اونم بیشتر دقت می‌کرده :)

مطالب پیشنهادی